Offline mapové podklady aplikace Mapy.cz

Aplikace Mapy.cz je jedinečným nástrojem pro cestování, výlety i turistiku i v místech, kde není k dispozici mobilní připojení nebo na zahraničních cestách. Bez připojení k internetu můžete v aplikacích pro Android, iOS a počítače s Windows 10 využívat turistické a tématické mapy celých států ale i jen jednotlivých krajů a oblastí. Stačí si vybrat.
 
Aplikace po instalaci neobsahuje offline mapové podklady, ty je třeba si nejprve zdarma stáhnout. Jelikož se bude jednat o stovky MB až jednotky GB dat, doporučujeme se pro stahování připojit k dostatečně rychlé WiFi síti.
 
  • Tlačítko na stažení mapových podkladů se zobrazí hned při prvním spuštění aplikace, později je k dohledání také v hlavním menu jako „Offline mapy“.

 
  • Zobrazí se dostupný seznam zemí s offline podklady. Většinu ze zemí lze otevřít a zobrazit si dostupné mapy konkrétních územních celků země.
  • V horní části „Mohlo by vás zajímat“ se zobrazují návrhy mapových podkladů okolí na základě zjištěné pozice.
 
Tip: pokud chcete zjistit, jakou oblast zaujímá daný region, můžete dlouze podržet na názvu regionu a v nabídce vybrat Ukázat na mapě.
 


 
  • Po výběru mapy ke stažení se ještě zobrazí podrobnosti s velikostí stahované mapy.
  • Pokud vaše zařízení disponuje SD kartou či více úložišti, můžete si zvolit, kam se budou offline podklady ukládat.
    Aplikace si volbu zapamatuje i do budoucna a znovu se již ptát nebude. 
  • Jakmile započne stahování, zobrazí se stahované položky ve frontě i s označením průběhu stahování.
Ihned po stažení jsou mapy k dispozici i pro offline používání, není třeba dále nic nastavovat ani povolovat.

Aktualizace mapových podkladů pro aplikace Mapy.cz

Aktulizace mapových kreslených podkladů pro aplikace probíhá cca 7x za rok.
Aktualizace se v aplikaci sama nabídne, pokud je připravena ke stažení.
Aktualizace je pro všechny regiony světa.
V rámci aktualizace se vymění zákres mapy, plánovací síť (routing), hledací databáze a poi databáze.
Rozlišujeme dva druhy aktualizací - velké (major) a malé (minor). Pro velkou aktualizaci je třeba vždy aktualizovat všechny mapové podklady najednou, protože nejsou kompatibilní s těmi původně staženými. Při malé aktualizaci, je možné aktualizovat jen některé regiony, dle potřeby.

 

Obecně doporučujeme mít v aplikaci vždy jen nejnutnější offline mapy, mapy jsou přístupné zdarma, tzn, je možné si je dle potřeby stahovat a mazat. Do aktualizace se vždy pusťe až v případě, že máte stabilní intenrnetové připojení, které je schopno stáhnout až jednotky GB dat!

 

 

Aplikace (vektorové vykreslení) nekonzumuje stejné mapové podklady jako web (rastrové vykreslení), proto může být drobný rozdil na obou službách.
Letecké mapy jsou jen online a aktulizují se v jiném cyklu. 

 

Vyhledávání v offline mapě

Česká offline hledací databáze je omezená na nejběžnější dotazy a údaje. Aplikace bez připojení k internetu dokáže vyhledat adresy a zájmové body (POI). Firmy a provozovny však jen ty, které jsou přímo zaneseny v mapě a mají svoji ikonku, tedy např. ubytování a bankomaty, ale nejbližší květinářství již nikoliv.
Pokud jste v zahraničí bez připojení k internetu, tak lze vyhledávat pouze výrazy a zájmové body, které obsahuje stažená offline mapa.
Aktuálnost offline hledací databáze se může pohybovat v rámci týdnů až cca čtvrt roku.

Plánování bez internetu a bez offline map

Pokud nemáte staženy potřebné offline mapové podklady
a ani nejste připojeni k internetu, jste při pokusu o vytvoření plánu upozorněni, že pro plánování je třeba internetového připojení a nebo stažení offline map.

 

 

Plánování na offline mapě

Plánovat a následně i navigovat lze také na offline mapách, Je však nutné vědět, že plánovat jde jen ve stažených offline mapách.

Pokud chcete plánovat v offline režimu např. z ČR do Španělska, je třeba mít staženu i mapu Francie nebo alespoň francouzské regiony, přes které by měla cesta vést.
 

 
Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás