Bezpečné chování na internetu

Používejte bezpečné a silné heslo

Klíčovým prvkem pro zabezpečení jakéhokoli účtu je nastavit mu silné heslo, které nikdo nedokáže uhádnout nebo zjistit odjinud. Pamatujte, že pokud se podaří útočníkovi zjistit heslo do vaší e-mailové schránky, je blízko k tomu ukradnout i další vaše účty, pokud na nich máte stejné přihlašovací údaje.
 
 • Používejte hesla, která nemají přímé spojení s vaší osobou a vaše okolí je nemůže odhadnout.
 • Heslo pro e-mailovou schránku nepoužívejte nikde jinde. E-mailová schránka je bránou i k vašim dalším účtům a citlivým informacím. 
 • Pomůže-li vám to, svá hesla si uložte do vybraného správce hesel, který je bude vyplňovat za vás. Svým online účtům tak můžete nastavit skutečně silná a unikátní hesla, která byste si jinak těžko pamatovali.
Přečtěte si náš článek Bezpečné heslo, kde se dozvíte, jaké si zvolit heslo, jak ho bezpečně používat, co je to správce hesel a mnoho dalšího.
 

Nikdy nikomu neposkytujte na vyžádání své údaje, hesla nebo PIN kódy

Při užívání elektronické pošty a sociálních sítí se často můžete setkat s žádostí o zaslání vašich osobních údajů, ať již přímo uživatelského jména a hesla nebo PIN kódu z SMS. Taková žádost bývá mnohdy "okořeněna“ více či méně uvěřitelným příběhem o tom, z jakého důvodu a proč je naprosto nezbytné se řídit popisovanými kroky a údaje poskytnout.
Pokud se dostanete do takové situace, je nutné si uvědomit, že žádný důvěryhodný poskytovatel služeb podobnou žádost nikdy nevysloví a automaticky tak můžete žádost považovat za neoprávněnou.

Jak reagovat na zprávu s žádostí o poslání či zadání hesla?

 • Ignorujte obsah a pokyny ve zprávě obsažené

 • Informujte správu/podporu serveru, ze kterého zpráva přišla, o této události
 • Zprávu odstraňte a odesílateli neodpovídejte

Pro uživatele internetu, kteří se s podobnou situací ještě nesetkali, níže uvádíme příklad takové falešné zprávy:

Ukázka tzv. lákačského e-mailu

Někdo vás žádá o sdělení PIN kódu z SMS, který jste obdrželi na telefon?

Pozorně si přečtěte došlou SMS zprávu, je v ní obvykle napsáno k jakému účelu byl PIN kód zaslán, např.:

Hezky den. Vas autorizacni kod pro obnovu hesla je XXXX.
Platnost kodu je 5 min. S pozdravem vas Seznam.cz


Z textu SMS je jasné, že se jedná o PIN kód pro obnovu hesla. Pokud vám taková SMS přišla bez jakékoliv akce z vaší strany a náhle se ozve kdokoli, kdo vás žádá o sdělení tohoto PIN kódu, je nadmíru jasné, že se pokouší ukrást váš Seznam účet. Rozhodně nesdělujte jakékoli PIN kódy, autorizační kódy, odkazy pro ověření a další nikomu, kdo vás o to požádá.
 

Odhlašujte se

Neusnadňujte případnému útočníkovi situaci a po ukončení práce se službou se vždy odhlaste. Jedna vteřina, kterou na odhlášení obětujete dnes, vám ušetří spoustu mrzutostí nejen se ztrátou zpráv.

Tlačítko pro odhlášení
 

Věnujte pozornost adresnímu řádku

Jednou z oblíbených metod, jak řádné uživatele připravit o přístupové údaje, je podstrčení falešných stránek. Stránky vypadají stejně, ale své údaje dáváte přímo útočníkovi. Takový odkaz vám může přijít třeba v e-mailové zprávě, objevit se na internetu apod.

Pamatujte, že odkaz může mít jiný text než je jeho cíl. Npříklad, odkaz www.zmrzlinaonline.cz nevede na stránku s tímto názvem, byť by se tak mohlo dát. Stejně tak vás odkaz s textem www.seznam.cz může nasměrovat třeba na adresu www.seznem.cz, na kterou umístí útočník své podvodné přihlašování. Rozdíl je malý a nemusíte jej na první pohled vidět.

A proto platí – vždy si před přihlašováním na internetu zkontrolujte adresu stránky, na níž se nacházíte. E-mailová schránka vás pak požádá o kontrolu odkazu, který otevíráte, pokud na něj kliknete ve zprávě došlé do složky Spam (více v článku Nebezpečné odkazy v sekci Email.cz).

Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme:

 • Vždy, když se máte přihlásit nebo zadat své osobní údaje, zkontrolujte, že v adresním řádku je správná adresa.

  • ta by v dnešní době měla být zabezpečena důvěryhodným a platným certifikátem, tj. adresa začítáná HTTPS a v adresním řádku prohlížeče je symbol zámku, na který když kliknete, uvidíte údaje o entitě, které byl certiifkát vydán – např. na této stránce je to název napoveda.seznam.cz
 • Pokud jste nevyvolali přihlášení sami (například se objevilo samo, v neočekávané situaci nebo po kliknutí na nějaký odkaz) postupujte následovně:
  • stránku zavřete
  • otevřete nový panel a adresu stránek zadejte celou ručně (Pozor! Nevyužívejte v takové situaci nabídky již navštívených stránek, snadno by se mohlo stát, že vyberete právě stránku s falešným obsahem.)

Ukázka tzv. phishingu


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás