Bezpečné chování na internetu

Bezpečnost na internetu je důležitá. Připravili jsme pro vás v několika bodech základní pravidla, jejichž dodržování znamená vyšší šanci, že se vyhnete číhajícímu nebezpečí online.
 

Používejte bezpečné heslo

  • Používejte náhodná hesla, která nemají přímé spojení s vaší osobou a vaše okolí je nemůže uhodnout.
  • Heslo pro e-mailovou schránku nepoužívejte nikde jinde. E-mailová schránka je bránou i k vašim dalším online účtům a citlivým informacím. 
  • V ideálním případě používejte na každé službě zcela unikátní heslo; hesla uložte do vybraného správce hesel, který je bude při přihlašování automaticky vyplňovat. Svým online účtům tak můžete silná, nejlépe náhodně generovaná, hesla, která byste si jinak těžko pamatovali.
 
Přečtěte si náš článek Bezpečné heslo, kde se dozvíte, jaké si zvolit heslo, jak ho bezpečně používat, co je to správce hesel a mnoho dalšího.

Nikdy nikomu nesdělujte své soukromé údaje, hesla nebo PIN kódy

Při užívání elektronické pošty a sociálních sítí se často můžete setkat s žádostí o zaslání vašich osobních údajů, ať již přímo uživatelského jména a hesla nebo PIN kódu z SMS. Taková žádost bývá mnohdy "okořeněna“ více či méně uvěřitelným příběhem o tom, z jakého důvodu a proč je naprosto nezbytné se řídit popisovanými kroky a údaje poskytnout.

Pokud se dostanete do takové situace, je nutné si uvědomit, že žádný důvěryhodný poskytovatel služeb podobnou žádost nikdy nevysloví a automaticky tak můžete žádost považovat za neoprávněnou.

Jak reagovat na zprávu s žádostí o poslání či zadání hesla?

  • Ignorujte obsah a pokyny ve zprávě obsažené

  • Informujte správu/podporu serveru, ze kterého zpráva přišla, o této události
  • Zprávu odstraňte a odesílateli neodpovídejte

Pro uživatele internetu, kteří se s podobnou situací ještě nesetkali, níže uvádíme příklad takové falešné zprávy:

Ukázka tzv. lákačského e-mailu

Někdo vás žádá o sdělení PIN kódu z SMS, kterou jste zničehonic obdrželi?

Pozorně si přečtěte došlou SMS zprávu, je v ní obvykle napsáno k jakému účelu byl PIN kód zaslán, např.:

Hezky den. Vas autorizacni kod pro obnovu hesla je XXXX.
Platnost kodu je 5 min. S pozdravem vas Seznam.cz


Z textu SMS je jasné, že se jedná o PIN kód pro obnovu hesla. Pokud vám taková SMS přišla bez jakékoliv akce z vaší strany a náhle se ozve kdokoli, kdo vás žádá o sdělení tohoto PIN kódu, je nadmíru jasné, že se pokouší ukrást váš Seznam účet. Rozhodně nesdělujte jakékoli PIN kódy, autorizační kódy, odkazy pro ověření nikomu, kdo vás o to požádá.
 

Věnujte pozornost odkazům a adresnímu řádku

Jednou z oblíbených metod, jak řádné uživatele připravit o přístupové údaje, je podstrčení falešných stránek. Takový falešný odkaz vám může přijít třeba v e-mailové zprávě, objevit se na internetu apod. Před i po otevření odkazu z e-mailové zprávy je vhodné si zkontrolovat adresu stránky.
 

1. Kontrolujte odkazy v došlé zprávě ještě před otevřením

Pokud ve webovém rozhraní e-mailové schránky najedete myší nad odkaz, ve spodní části internetového prohlížeče uvidíte lištu zobrazující kam daný odkaz vede. Je dobré se tak přesvědčit, že odkaz nevede na podezřelé adresy ještě před otevřením.

Tlačítko pro odhlášení

Pamatujte, že odkaz může mít jiný text než je jeho cíl. Například, odkaz www.zmrzlinaonline.cz nevede na stránku s tímto názvem, byť by se tak mohlo dát. Stejně tak vás odkaz s textem www.seznam.cz může nasměrovat třeba na adresu www.seznem.cz, na kterou umístí útočník své podvodné přihlašování. Rozdíl je malý a nemusíte jej na první pohled vidět.
 

2. Po otevření odkazu zkontrolujte adresu v adresním řádku

Před přihlašováním na internetu si vždy zkontrolujte adresu stránky, na níž se nacházíte. E-mailová schránka pak požádá o kontrolu odkazu, který otevíráte ve zprávě došlé do složky Spam (více v článku Nebezpečné odkazy v sekci Email.cz).
  • Vždy, když se máte přihlásit nebo zadat své osobní údaje, zkontrolujte, že v adresním řádku je správná adresa.

Ta by v dnešní době měla být zabezpečena platným certifikátem a začínat HTTPS. V adresním řádku prohlížeče často najdete symbol zámku, kliknutím na něj zobrazíte informace o entitě, které byl certifikát vydán – např. na této stránce je to název napoveda.seznam.cz.
Do služeb Seznam.cz se budete nejčastěji přihlašovat přes stránku https://login.szn.cz/…
 
  • Pokud jste nevyvolali přihlášení sami (například se objevilo samo v neočekávané situaci), stránku zavřete, otevřete nový panel prohlížeče a adresu stránek zadejte ručně (Pozor! Nevyužívejte v takové situaci nabídky již navštívených stránek, snadno by se mohlo stát, že vyberete stránku s falešným obsahem, kterou jste dříve otevřeli.)

Ukázka tzv. phishingu Ukázka tzv. phishingu

Odhlašujte se

Neusnadňujte případnému útočníkovi situaci a po ukončení práce se službou se vždy odhlaste. Jedna vteřina, kterou na odhlášení obětujete dnes, vám ušetří spoustu mrzutostí nejen se ztrátou zpráv. Odhlášení provedete kliknutím na svou fotografii nebo iniciály v pravém horním rohu stránky a zvolením možnosti Odhlásit se. Celý postup najdete v článku Odhlášení z uživatelského účtu a služeb.

Tlačítko pro odhlášení

Informujte se o nebezpečí

Prevence je důležitá a dostatečná informovanost je ta nejlepší prevence. Pokud budete vědět, jaké nástrahy na internetu číhají a kde hrozí zvýšené riziko, bude mnohem jednodušší se na tyto situace připravit a podniknout preventivní opatření.

Další články:


Ze zpravodajství:


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás