Bezpečné heslo k účtu

Nejdůležitějším prvkem bezpečnosti e-mailové schránky a celého účtu je přístupové heslo. Jeho volba zásadně ovlivní úroveň ochrany dat a celou bezpečnost vaší e-mailové schránky a dalších služeb.

Volba bezpečného hesla a záchranných údajů pro případ ztráty hesla je klíčová k tomu, abyste zamezili komukoliv dalšímu přistupovat na váš Seznam účet bez vašeho vědomí. Nezapomínejte, že v e-mailové schránce můžete mít citlivé informace, doklady, faktury, bankovnictví a pracovní záležitosti. K tomu je e-mailová schránka vstupní branou ke všem ostatním účtům, které si s ní na internetu registrujete. Vinou slabé ochrany účtu není těžké o všechna tato data a přístupy přijít.

Vedle bezpečného hesla si nezapomeňte nastavit i záchranný telefon a záchrannou e-mailovou adresu pro obnovu hesla. Tyto ověřené kontakty pak pravidelně aktualizujte při každé změně. Díky nim můžete rychle obnovit heslo, pokud jej zapomenete nebo dojde k napadení účtu.
 

1. Volte hesla, která nikdo neuhodne

Doporučujeme volit taková hesla, která se nedají snadno odvodit z osobních údajů. Je zcela nevhodné volit jako heslo např. křestní jméno či příjmení, jednoduché kombinace složené z dat a roků narození, jmen dětí, domácích mazlíčků a dalších informací, které zná vaše okolí.

Bezpečné heslo by mělo:
  • být minimálně 6 znaků dlouhé,
  • obsahovat písmena i číslice (znaky s diakritikou a znak mezery nejsou podporovány),
  • kombinovat velká a malá písmena,
  • být co nejvíce náhodné a zcela odlišné od uživatelského jména/e-mailové adresy.


Příklad:
Uživatel Josef Jirout má e-mailovou schránku PepaJirout@seznam.cz 

Špatně zvolené heslo v jeho případě: „jirka“, „pepa“ či „jirout“ aj.
Správně zvolené heslo by bylo např: jIRKa81548“ či „j1i2r3k4a“ atd.

 

2. Heslo k e-mailu nepoužívejte nikde jinde

Když už máte zvolené bezpečné heslo, o kterém si myslíte, že jej nikdo neuhádne, rozhodně není ještě vyhráno.

Kritickou chybou je takové heslo používat na dalších službách, kde se registrujete. To se týká zejména menších e-shopů, diskuzních fór a dalších služeb, kde nepoužívají nejvyšší míru zabezpečení dat. Týkat se to však může i velkých značek a některé bezpečnostní incidenty z historie to dokazují.

Pokud internetové službě unikne databáze e-mailových adres a hesel, ta se s největší pravděpodobností brzy dostane do nesprávných rukou. Útočník pak může získaná hesla vyzkoušet k přihlášení do příslušných e-mailových adres, která k nim patří. Pokud je i heslo do e-mailové schránky stejné, útočník se tam jednoduše dostane.

Příklad: 
Uživatel PepaJirout@seznam.cz se zaregistroval v obchodě svetova-modni-obuv.cz a použil stejné heslo, které má do své e-mailové schránky – jIRKa81548
Útočník z e-mailové adresy pozná, že jde o schránku na Seznam.cz a ví, kde se má přihlásit. Z uniklé databáze obchodu svetova-modni-obuv.cz získal heslo jIRKa81548
Jediné, co mu tedy stačí, je jít na www.seznam.cz a tyto údaje použít k přihlášení, dostane se tím do e-mailové schránky a do všech ostatních služeb tohoto uživatelského účtu. 
 

3. Zvažte používání důvěryhodného správce hesel

Správci hesel značně zjednodušují pohyb na internetu. Do správce uložíte všechna svá hesla, ten je pak na webových stránkách nebo v aplikacích automaticky vyplňuje. Jelikož hesla nezadáváte ručně, nemusíte si je pamatovat; můžete tak používat pro každou službu unikátní heslo (např. kombinaci náhodných znaků), což je dnes masivně doporučované opatření.

Správci hesel dokáží silná a unikátní hesla generovat a upozorní vás, pokud využíváte stejná hesla na více službách. Kromě toho umí ukládat a vyplňovat bankovní informace, platební karty, adresy a kontakty. Jediné, co si potřebujete pamatovat, je tzv. Master (hlavní) heslo pro přihlášení do samotného správce hesel. Klíčem je nastavit si bezpečné hlavní heslo a vybrat si osvědčeného a důvěryhodného správce hesel. Mezi nejznámější patří aplikace 1Password, LastPass, Bitwarden, Dashlane a další.

Další výhodou správce hesel je, že do něj heslo ukládáte pro konkrétní webovou stránku. Pokud byste tak náhodou otevřeli podvodný odkaz, třeba z došlého e-mailu, na podvržené stránce program heslo nevyplní, protože se její adresa liší od té originální. To může zapůsobit jako výstražné znamení, abyste si adresu zkontrolovali a přesvědčili se, že jste na správné stránce.

Alternativou ke správci hesel je ukládání hesla do internetového prohlížeče. Všechny dnes známé prohlížeče (Seznam.cz, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera aj.) mají funkci pro ukládání hesel za účelem jejich automatického vyplňování.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás