Nebezpečné odkazy

Služba Email.cz vás upozorní na podezřelé odkazy. To vám umožňuje si zkontrolovat, kam po kliknutí na odkaz v došlé e-mailové zprávě vlastně přecházíte. V upozornění je zdůrazněna i doména cílové webové stránky odkazu – tu je důležité si zkontrolovat, abyste měli jistotu, že přecházíte na adresu, na kterou si myslíte, že odkaz vede.


 

Proč se upozornění zobrazuje?

Odkazy jsou naprosto běžná věc, kterou zná každý uživatel internetu. Ne každý ovšem přesně ví, jak se tvoří a na co si při jejich používání dávat pozor. Odkaz na webové stránce nebo v e-mailu může mít jiný text než jaký je jeho skutečný cíl. Pokud tedy klikáte na odkaz ve zprávě, která vám přišla do složky Spam, upozorníme vás na reálnou cílovou adresu, kam odkaz vede.

Ukažme si na příkladu, jak takový nebezpečný odkaz ve zcela nevinné zprávě může vypadat:
 
Ahoj Jaruško,

Vím, že miluješ zmrzlinu a našla jsem naprosto super službu www.zmrzlinaonline.cz :) Zkus to, točí tam opravdu nejlepší.

Papa, zdraví Pája :)
 

Kliknutím na odkaz se adresát nedostane na webové stránky www.zmrzlinaonline.cz, jak by se mohlo zdát. To je totiž pouze text odkazu, který může mít nastavenou jinou cílovou adresu

Kliknutím na odkaz se dostanete jinam než jste chtěli. Místo nevinné stránky v našem příkladu se může v e-mailu, který se vás snaží oklamat, jednat o podvodnou stránku. Odkazem na www.seznam.cz vás tak někdo může navést třeba na adresu www.seznem.cz, na kterou umístí podvodné přihlašování. Nevšimnete-li si, že jste na jiné webové adrese a zadáte své přihlašovací údaje na Seznam, získá je útočník a může je lehce zneužít.

A proto platí – vždy si před přihlašováním na internetu zkontrolujte adresu stránky, na níž se nacházíte.

Stránka, na které se přihlašujete, by měla:
  • mít vám známou adresu
  • být zabezpečena důvěryhodným a platným certifikátem, tj. adresa začítáná HTTPS a v adresním řádku prohlížeče je symbol zámku, na který když kliknete, uvidíte údaje o entitě, které byl certiifkát vydán – např. na této stránce je to název napoveda.seznam.cz)

Nejste-li si jisti, zda je stránka, na kterou jste přišli přes odkaz, správná, zavřete ji a dostaňte se na ni způsobem, který znáte. Např. namísto kliknutí na odkaz pro přihlášení v e-mailu, který vám přišel, jděte na www.seznam.cz a přihlašte se do e-mailu přes boxík na této hlavní stránce.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás