Než začnete tvořit web

Předtím, než se pustíte do tvorby nového webu, je dobré si promyslet několik věcí:

Cílová skupina uživatelů

Podle cílové skupiny uživatelů, kterou chcete na svůj web přivést, budete nejspíš volit styl vašeho webu po obsahové i grafické stránce. Podle ní zvolíte i primární jazyk svého webu.

Je vhodné mít texty na stránkách rozmanité a nepoužívat v nich pouze nejhledanější slova a fráze. Pokud nebudete psát pro roboty, ale především pro své uživatele, tedy přirozeně, srozumitelně a čtivě, poznají to a budou se k vám častěji vracet.

TIP

K výběru vhodných klíčových slov pro svůj web můžete využít nástroj pro návrh klíčových slov systému Sklik.

Obsah stránky

Snažte se tvořit kvalitní, zajímavý a aktuální obsah, který uživatele zaujme. Povede to k tomu, že se na stránky budou vracet a budou na ně odkazovat. Text by měl být snadno čitelný, bez pravopisných a gramatických chyb. Použitý jazyk by měl být přístupný a přirozený pro cílovou skupinu uživatelů.

Více o obsahu stránky

TIP

Kvalitní a zajímavý obsah udrží stávající návštěvníky a přivede nové.

POZOR

Pokud možno nevkládejte textový obsah do obrázků; vyhledávač takový text nemusí zohlednit při indexaci. Nezahlcujte text přílišným množstvím klíčových slov a opakovaným obsahem. Svoji stránku udržujte rozumně velikou – příliš velké stránky nemusíme zaindexovat.

Jazyk stránky

Robot Seznamu – SeznamBot – indexuje jak české, tak cizojazyčné stránky. Dominantní jazyk stránky rozpoznává na základě množství textu v jednotlivých jazycích.

Název domény

Název domény volte tak, aby byl co nejjednodušší na zapamatování a přitom vás dobře identifikoval. Měl by být krátký, jednoznačnýsrozumitelný. Víceslovné názvy domén můžete zapsat bez mezer jako jedno slovo, nebo jednotlivá slova oddělit pomocí spojovníku (-).

Příklady zápisu víceslovné domény

a) s použitím oddělovače: seo-napoveda.cz 
b) bez použití oddělovače: seonapoveda.cz

Robot chápe takto oddělené části domény jako samostatná slova. Pokud jsou slova v doméně napsaná bez mezer, robot zpravidla rozezná jen ta nejběžnější. Viz také pravidla pro strukturování URL.

Výběr top-level domény

Top-level doména (TLD) je doména nejvyššího řádu, např. cz, com, org atd. V úplném názvu domény se jedná o poslední část za tečkou. Určuje skupinu doménových jmen, např. všechna doménová jména s koncovkou cz. Domény nejvyššího řádu jsou pevně stanoveny administrativní institucí pro Internet IANA.

TLD vybírejte s ohledem na cílovou skupinu uživatelů (pokud chcete cílit na česky mluvící uživatele, s největší pravděpodobností zvolíte českou národní doménu cz).

Příklad domény nejvyšší úrovně

www.sklik.cz – CZ je označení domény nejvyšší úrovně

Vyhledávač Seznamu podporuje všechny TLD domény a přistupuje k nim stejně.

TIP

O svém nově vytvořeném webu můžete dát robotovi vědět pomocí přidávacího formuláře.

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás