Zrušení e-mailové schránky

Samotnou e-mailovou schránku na službě Email.cz není možné zrušit. Není nijak možné ani změnit název samotné adresy, tedy přímo uživatelské jméno. E-mailovou schránku tedy stačí pouze přestat používat. Dále také můžete zvážit provedení či prověření následujících kroků:
 

1) Smazání zpráv ve schránce

Pokud již nadále nechcete mít přístup ke svým zprávám v e-mailové schránce, přesuňte zprávy postupně do Koše a složku Koš vysypte.

 

2) Zálohování zpráv před smazáním

Schránky na Email.cz nemají přímo možnost stažení všech zpráv, nicméně pro stažení zpráv můžete využít libovolný poštovní program.

Ten nastavíte pro příjem zpráv pomocí IMAP nebo POP3 spojení, zprávy do něj stáhnete a exportujete do souboru. Každý poštovní program ale umožňuje jiné způsoby ukládání zpráv do různých formátů, s konkrétním postupem vám tedy pomůže nápověda konkrétního poštovního programu či technická podpora výrobce poštovního programu.

  • Nezapomeňte, že v případě POP3 je třeba v nastavení schránky zvolit, které složky se mají pomocí POP3 spojení stahovat.
  • Nezapomeňte, že v případě IMAP může být třeba v poštovním programu nastavit, zda se mají stahovat pouze tzv. hlavičky zpráv (pouze informace o datu a času doručení, odesílateli, předmětu, důležitosti apod.) nebo i tzv. tělo zpráv (samotný obsah zprávy). Tato volba může být rozdílná pro různé poštovní programy a jejich verze, s konkrétním postupem vám tedy pomůže nápověda zvoleného poštovního programu či technická podpora výrobce poštovního programu.
 

3) Stáhnutí zpráv do jiné e-mailové schránky

Pokud na Email.cz chcete používat nadále jinou schránku, než tu stávající (typicky např. při změně příjmení, kdy i schránka je ve tvaru příjmení), můžete si ve své druhé schránce nastavit import zpráv ze schránky původní. Samotné zprávy se přesunou do nové druhé schránky. Postup naleznete v nápovědě Nastavení importu e-mailů.

 

4) Kontrola a zrušení nastavených pravidel

Zkontrolujte si, jaká pravidla pro automatické zpracování zpráv jste si ve schránce v minulosti nastavili a zda nebude lepší některá pravidla vypnout, např. na posílání SMS upozornění na nové zprávy nebo přeposílání zpráv na jiné schránky. Pokud už e-mailovou schránku nechcete nadále používat, vypněte raději pravidla, která by mohla případné další doručované zprávy nadále zpracovávat, přeposílat apod.

 

5) Upozornění kontaktů na novou e-mailovou adresu

Pokud již svoji e-mailovou schránku nehodláte nadále používat, nezapomeňte upozornit všechny vaše stávající kontakty, organizace a úřady, že tato adresa již nebude nadále využívána a že např. začnete využívat jinou e-mailovou adresu.
V opačném případě vám budou kontakt stále psát a pokud již schránku nepoužíváte a vypnuli jste si i upozorňovací pravidla, nedozvíte se o nových zprávách. A co kdyby pro vás mohly být důležité?
Na změnu e-mailové adresy raději upozorněte s dostatečným předstihem, ne všichni a všude mohou adresu změnit okamžitě.

 

6) Nastavení automatické odpovědi

Schránku již nadále nechcete používat. Aby se o tom, či o změně e-mailové adresy, dozvěděli všichni, kteří vám budou psát, můžete si ve schránce nastavit pravidlo pro automatické odpovědi na všechny příchozí zprávy. Použít na to můžete postup uvedený v nápovědě Automatická odpověď v nepřítomnosti.

 

7) Nastavení automatické odpovědi -A- zároveň přeposílání nebo mazání zpráv

Schránku již nadále nechcete používat, chcete ale informovat každého odesílatele nové zprávy na tuto skutečnost a zároveň nepřijít o případné doručované zprávy?
Schránku již nadále nechcete používat, chcete ale informovat každého odesílatele nové zprávy na tuto skutečnost ale nestojíte o žádné další doručované zprávy.
  • Nastavte si více pravidel - pravidlo pro automatické odpovědi a k tomu navíc další pravidlo pro automatické mazání zpráv - jeho nastavení je podobné jako pravidlo pro přesměrování zpráv jen s tím rozdílem že namísto volby "Proveď tuto akci: Odpověz na zprávu" zvolíte "Proveď tuto akci: Smaž zprávu".
  • Na doručované zprávy bude odesílána nastavená automatická odpověď a následně bude doručená zpráva smazána a nebude již dostupná ani ve složce Koš.
  • Nezapomeňte, že zpracování pravidel se řídí jejich pozicí a tedy nastavenou prioritou - na nejprve smazanou zprávu se již následně automatická odpověď neodešle.
 

8) Deaktivace účtu

Jak uvádíme na začátku článku, zrušit samotnou službu Email.cz a e-mailovou schránku nelze. Možné je však deaktivovat celý uživatelský účet, čímž dojde k odstranění nejen obsahu a nastavení e-mailové schránky, ale také k odstranění údajů a přístup na všechny služby spojené s uživatelském účtem a to nevratně. Podrobnosti naleznete v části Časté dotazy ke zpracování osobních údajů.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás