Protokol HTTPS

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je internetový komunikační protokol, který umožňuje zabezpečit spojení mezi prohlížečem a webem. Chrání tak uživatelská data, protože přenášená data jsou šifrovaná. SeznamBot stahuje a ve výsledcích vyhledávání zobrazuje jak HTTP tak HTTPS stránky. Pokud uvažujete o přechodu vašich stránek z protokolu HTTP na protokol HTTPS, doporučujeme vám přečíst následující informace.

  • Název protokolu je součástí URL adresy. To znamená, že adresy http://www.domena.cz/https://www.domena.cz/ jsou dvě různé URL adresy a v principu můžou vést na odlišný obsah (i když to není časté). Proto se ve výsledcích vyhledávání mohou zobrazovat obě.
  • Typickým případem při přechodu HTTP stránky na protokol HTTPS je, že na původní HTTP stránce správce (webmaster) nastaví přesměrování na HTTPS stránku. Návštěvník se tak vždy dostane na HTTPS stránku, ať už zadá nebo klikne na kteroukoliv z dvojice adres.
  • Velká většina nasbíraných ranků a signálů k stránce na protokolu HTTP se dá převést na novou odpovídající stránku na protokolu HTTPS. Převodu lze dosáhnout tak, že na stránce HTTP nastavíte přesměrování na novou HTTPS stránku, nejlépe HTTP stavovým kódem 301 (trvalé přesměrování).
  • Chcete-li provozovat web jak na protokolu HTTP, tak na protokolu HTTPS, doporučujeme vám na všechny shodné stránky nastavit kanonický link na tu verzi, kterou chcete zaindexovat.
  • Pro zdroje, které jsou na stejné zabezpečené doméně použijte relativní URL. Zajistíte tím, že všechny odkazy a zdroje vždy použijí HTTPS protokol a vyvarujete se tak častých chyb, kdy HTTPS stránka používá HTTP protokol.

Příklad zápisu relativní URL

Použijte zápis
<a href="/o-nas/">
namísto
<a href="https://example.com/o-nas">.
  • Pro validní použití HTTPS je nezbytný bezpečnostní certifikát, který ověřuje/potvrzuje, že webová adresa patří vám. Dodává ho certifikační autorita. Je potřeba, aby váš certifikát byl aktuální a registrovaný na správné doménové jméno.
  • Používejte webserver, který podporuje HTTP Strict Transport Security (HSTS). Ten řekne prohlížeči, že má požadovat HTTPS stránku automaticky, i když uživatel zadá jen HTTP adresu.
  • Neblokujte stahování HTTPS stránek v robots.txt ani jejich indexaci meta tagem noindex.

POZOR

Přesměrování webu z HTTP na HTTPS je podobný proces, jako když s webem přecházíte ze staré domény na novou; při přesměrování mohou vaše stránky přijít o některé signály. Při přechodu stránek z HTTP na HTTPS proto také může dojít k poklesu jejich pozic v přirozených výsledcích vyhledávání. Pokud jsou vaše weby v současném období závislé na návštěvnosti a nemůžete si dovolit ani krátkodobou ztrátu, doporučujeme přechod na HTTPS odložit.

TIP

Pokud zakládáte nový web, nemusíte se HTTPS nijak bát. Naopak, bez obav jej můžete použít. Weby na HTTP i HTTPS protokolu mají v našich výsledcích rovnocenné postavení.

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás