O AMP pro vydavatele obsahu

AKTUALIZACE: Od dubna 2023 je provoz této technologie ukončen.
Na mobilních zařízeních vedou všechny prokliky na články přímo na web vydavatele a rychlost jejich načtení závisí jen na technologii webu vydavatele a internetovém připojení uživatele.


Informace pro uživatele se nacházejí v nápovědě k bleskurychlému načtení na Seznamu.

Zobrazování vašeho AMP obsahu

Pokud publikujete obsah ve formátu AMP, je možné, že tento obsah bude přebírat robot Seznamu a zobrazovat ho uživatelům ze své mezipaměti a na své doméně v režimu, kterému říkáme "Bleskurychlé načtení na Seznamu". Technicky jde o jednoduchou AMP keš, která se prinicipiálně neliší od AMP keší jiných vyhledávačů nebo médií.

Proč se uložený AMP obsah zobrazuje na doméně Seznam?

Největšího zrychlení načtení lze dosáhnout pomocí technologie přednačtení. Přednačtení probíhá tehdy, když si uživatel prohlíží už předchozí stránku, typicky výsledky vyhledávání se zpravodajským obsahem. Aby se do takového výsledku vyhledávání dala stránka přednačíst, musí z výkonových a bezpečnostních důvodů ležet její kopie na serveru Seznamu.

Aby uživatelé měli jasno o zdroji obsahu, vždy nad stránkou vydanou z keše zobrazujeme záhlaví s uvedením vaší domény. Záhlaví umožňuje proklik na původní zdroj obsahu.

Co je potřeba si pohlídat

Vzhledem k tomu, že bude kód poskytován z jiné domény, než na kterém ho robot našel, doporučujeme zkontrolovat, že jsou vaše AMP stránky připraveny vydávat se z jiné než vaší domény. To by měla technologie AMP umožňovat přirozeně, protože je k tomuto účelu navržená. Vezměte ale prosím na vědomí, že Seznam při zobrazování vašeho obsahu nemůže ručit za funkčnost vašich AMP komponent, zejména v těchto bodech:

  • že budou vaše analytické nástroje správně počítat zobrazení stránek.
  • že se budou správně vydávat vaše reklamy nebo reklamy třetích stran, které máte v AMP kódu umístěné.
  • že se budou správně ukládat nebo načítat cookies první strany.

Dále prosím vezměte na vědomí, že se z naší domény mohou vydávat i vaše obrázky použité v AMP stránce. Tyto kopie obrázků stahujeme pouze za účelem jejich výdeje ve vašem obsahu v AMP režimu a jinak je nepoužíváme. Obrázky můžeme poskytovat v jiné než originální velikosti. Při stahování a ukládání obrázků keš respektuje direktivy v robots.txt určené pro robota fulltextu - SeznamBota.

Odstranění vašeho obsahu z bleskurychlého načtení

Pokud z nějakého důvodu nechcete, aby se vaše AMP verze ukládaly a zobrazovaly v režimu bleskurychlého načtení na Seznamu, zablokujte svoje AMP verze klasicky prostřednictvím robots.txt pro procházení SeznamBotem. Pokud k tomuto kroku přistoupíte, ověřte si, že je pro SeznamBota zakázaný přístup pouze na AMP verze a zbytek vašeho webu mu zůstává přístupný.

V případě nejasností nás prosím kontaktujte přes chat.

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás