Bezpečné heslo k účtu

Nejdůležitějším prvkem bezpečnosti e-mailové schránky a celého účtu je přístupové heslo. Jeho volba zásadně ovlivní úroveň ochrany dat a celou bezpečnost vaší e-mailové schránky a dalších služeb.

Volba bezpečného hesla a záchanných údajů pro přípd ztráty hesla je klíčová pro to, abyste zamezili komukoliv dalšímu přistupovat k vašim zprávám a informacím, které jste na svém Seznam účtu uložili. Nezapomínejte, že v e-mailové schránce můžete mít citlivé informace, doklady, faktury, bankovnictví a pracovní záležitosti. K tomu je e-mailová schránka vstupní branou ke všem ostatním účtům, které si s ní na internetu zaregistrujete. Vinou slabé ochrany účtu není těžké o všechna tato data a přístupy přijít.
 

Volba bezpečného hesla

1. Volte hesla, která nikdo neuhádne

Doporučujeme našim uživatelům volit taková hesla, která se nedají snadno odvodit např. z osobních údajů. Je zcela nevhodné volit jako heslo např. křestní jméno či příjmení, jednoduché kombinace složené z dat a roků narození, jmén dětí, domácích mazlíčků a dalších informací, které zná vaše okolí.
Bezpečné heslo by mělo být minimálně 6 znaků dlouhé, mělo by obsahovat písmena i číslice a je vhodné kombinovat velká a malá písmena. Nicméně je třeba pamatovat i na to, že znaky s diakritikou (písnema s háčky a čárkami) a znak mezery nejsou podporovány.


Příklad:
Uživatel Josef Jirout má emailovou schránku PepaJirout@seznam.cz 

Špatně zvolené heslo v jeho případě: „jirka“, „pepa“ či „jirout“ aj.
Správně zvolené heslo by bylo např: jIRKa81548“ či „j1i2r3k4a“ atd.


2. Heslo k e-mailu nepoužívejte nikde jinde
Když už máte zvolené bezpečné heslo, o kterém si myslíte, že jej nikdo neuhádne, rozhodně není ještě vyhráno.

Kritickou chybou je takové heslo používát na dalších službách, kde se registrujete. To se týká zejména menších e-shopů, diskuzních fór a dalších služeb, kde nepoužívají nejvyšší míru zabezpečení dat. Týkat se to však může i velkých značek a některé bezpečnostní incidenty z historie to dokazují.

Pokud internetové službě unikne databáze e-mailových adres a hesel, ta se s největší pravděpodobností brzy dostane do nesprávných rukou. Útočník pak může získaná hesla vyzkoušet k přihlášení do příslušných e-mailových adres, která k nim patří. Pokud je i heslo do e-mailové schránky stejné, útočník se tam jedndouše dostane.

Příklad: 
Uživatel PepaJirout@seznam.cz se zaregistroval v obchodě svetova-modni-obuv.cz a použil stejné heslo, které má do své e-mailové schránky – jIRKa81548
Útočník z e-mailové adresy pozná, že jde o schránku na Seznam.cz a ví, kde se má přihlásit. Z uniklé databáze obchodu svetova-modni-obuv.cz získal heslo jIRKa81548
Jediné, co mu tedy stačí, je jít na www.seznam.cz a tyto údaje použít k přihášení, dostane se tím do e-mailové schránky a do všech ostatních služeb tohoto uživatelského účtu. 


3. Zvažte používání důvěryhodného správce hesel
Aplikace pro správu hesel mohou zjednodušit pohyb na internetu. Do správce uložíte všechna svá hesla do jednotlivých online služeb a zvolíte si v něm tzv. Master heslo, které by mělo být extrémně silné a unikátní. Správce hesel vám pak na těchto službách hesla automaticky vyplňuje. Jediné, co si potřebujete pamatovat, je Master heslo pro občasné ověření nebo přihlášení správce hesel na dalších zařízeních. Správce hesel dokonce umí generovat silná a unikátní hesla, upozorní vás, pokud využíváte stejná hesla na různých službách, umí vyplňovat i bankovní informace, formuláře a nabízí i další funkce. Klíčem je si vybrat takového správce hesel, kterému důvěřujete a zvolit si bezpečné Master heslo. Jakmile někdo zjistí Master heslo, získá přístup ke všem vašim ostatním heslům. Mezi nejznámější správce hesel patří aplikace 1Password, LastPass, Bitiwarden, Dashlane a další.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás