Bezpečné heslo k účtu

Nejdůležitějším prvkem bezpečnosti e-mailové schránky a celého účtu je přístupové heslo. Jeho volba zásadně ovlivní úroveň ochrany dat a celou bezpečnost vaší e-mailové schránky a dalších služeb.

Volba bezpečného hesla a záchranných údajů pro případ ztráty hesla je klíčová k tomu, abyste zamezili komukoliv dalšímu přistupovat na váš Seznam účet bez vašeho vědomí. Nezapomínejte, že v e-mailové schránce můžete mít citlivé informace, doklady, faktury, bankovnictví a pracovní záležitosti. K tomu je e-mailová schránka vstupní branou ke všem ostatním účtům, které si s ní na internetu registrujete. Vinou slabé ochrany účtu není těžké o všechna tato data a přístupy přijít.

Vedle bezpečného hesla si nezapomeňte nastavit i záchranný telefon a záchrannou e-mailovou adresu pro obnovu hesla. Tyto ověřené kontakty pak pravidelně aktualizujte při každé změně. Díky nim můžete rychle obnovit heslo, pokud jej zapomenete nebo dojde k napadení účtu.
 

1. Volte hesla, která nikdo neuhádne

Doporučujeme volit taková hesla, která se nedají snadno odvodit z osobních údajů. Je zcela nevhodné volit jako heslo např. křestní jméno či příjmení, jednoduché kombinace složené z dat a roků narození, jmen dětí, domácích mazlíčků a dalších informací, které zná vaše okolí.

Bezpečné heslo by mělo:
  • být minimálně 6 znaků dlouhé,
  • obsahovat písmena i číslice a je vhodné kombinovat velká a malá písmena; znaky s diakritikou a znak mezery nejsou podporovány.


Příklad:
Uživatel Josef Jirout má e-mailovou schránku PepaJirout@seznam.cz 

Špatně zvolené heslo v jeho případě: „jirka“, „pepa“ či „jirout“ aj.
Správně zvolené heslo by bylo např: jIRKa81548“ či „j1i2r3k4a“ atd.

 

2. Heslo k e-mailu nepoužívejte nikde jinde

Když už máte zvolené bezpečné heslo, o kterém si myslíte, že jej nikdo neuhádne, rozhodně není ještě vyhráno.

Kritickou chybou je takové heslo používat na dalších službách, kde se registrujete. To se týká zejména menších e-shopů, diskuzních fór a dalších služeb, kde nepoužívají nejvyšší míru zabezpečení dat. Týkat se to však může i velkých značek a některé bezpečnostní incidenty z historie to dokazují.

Pokud internetové službě unikne databáze e-mailových adres a hesel, ta se s největší pravděpodobností brzy dostane do nesprávných rukou. Útočník pak může získaná hesla vyzkoušet k přihlášení do příslušných e-mailových adres, která k nim patří. Pokud je i heslo do e-mailové schránky stejné, útočník se tam jednoduše dostane.

Příklad: 
Uživatel PepaJirout@seznam.cz se zaregistroval v obchodě svetova-modni-obuv.cz a použil stejné heslo, které má do své e-mailové schránky – jIRKa81548
Útočník z e-mailové adresy pozná, že jde o schránku na Seznam.cz a ví, kde se má přihlásit. Z uniklé databáze obchodu svetova-modni-obuv.cz získal heslo jIRKa81548
Jediné, co mu tedy stačí, je jít na www.seznam.cz a tyto údaje použít k přihlášení, dostane se tím do e-mailové schránky a do všech ostatních služeb tohoto uživatelského účtu. 
 

3. Zvažte používání důvěryhodného správce hesel

Aplikace pro správu hesel mohou zjednodušit pohyb na internetu. Do správce uložíte všechna svá hesla a ten je pak na webových stránkách nebo v aplikacích automaticky vyplňuje. Jelikož hesla nezadáváte ručně, nemusíte si je všechna pamatovat, není problém proto mít pro každou službu zcela unikátní heslo (např. kombinaci náhodných znaků). Správci hesel dokonce umí tato silná a unikátní hesla generovat, upozorní vás, pokud využíváte stejná hesla na různých stránkách, umí vyplňovat i bankovní informace a formuláře. Jediné, co si potřebujete pamatovat, je tzv. Master heslo pro přihlášení do samotného správce hesel. Klíčem je nastavit si právě bezpečné Master heslo a vybrat si osvědčeného a důvěryhodného správce hesel. Mezi nejznámější patří aplikace 1Password, LastPass, Bitwarden, Dashlane a další.

Další výhodou správce hesel je, že do něj heslo ukládáte pro konkrétní webovou stránku. Pokud byste tak náhodou otevřeli podvodný odkaz, třeba z došlého e-mailu, na takové podvržené stránce správce heslo nevyplní, protože se její adresa liší od té originální. A to může zapůsobit jako výstražné znamení, abyste si adresu zkontrolovali a přesvědčili se, že jste na správné stránce.

Alternativou je ukládat hesla do internetového prohlížeče, který využíváte. Všechny dnes známé prohlížeče (Seznam.cz, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera) při přihlašování zvládají ukládat a automaticky vyplňovat hesla.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás