Microsoft Office Online

Nemáte-li v počítači instalovaný žádný program, který by dokázal otevřít soubor, který vám přišel e-mailem, nebo soubor nechcete ukládal na disk počítače (jste např. na zapůjčeném PC nebo v internetové kavárně), ve schránce máte možnost některé typy souborů pouze zobrazit. Tato funkce se jmenuje Microsoft Office Online (kancelářské webové aplikace) a díky spolupráci se společností Microsoft je součástí e-mailové schránky. Pro náhled některých Word dokumetů, Excel tabulek či PowerPoint prezentací tak není třeba instalovat žádné další programy.
 

Zobrazení souboru

 • Soubor si ve schránce zobrazíte kliknutím na odkaz "Zobrazit", který je uveden přímo ve zprávě vedle přiloženého souboru.

 • Ve vašem prohlížeči se otevře nový panel a v něm se zobrazí otevíraný soubor.

 

 

Uložení souboru

 • Zobrazený soubor si můžete rovnou stáhnout a uložit na disk kliknutím na tlačítko "Stáhnout".

 • Zobrazený soubor si můžete také uložit ve formátu PDF. V pravém menu zvolte "Stáhnout jako PDF".Tato funkce je dostupná pro textové dokumenty a prezentace. Dokumenty tabulkového procesoru není možné uložit do PDF, je možné je vytisknout.
 

Další funkce

Office Online nabízí další funkce podle toho, který formát souboru je otevřen. V případě textových souborů je možné nechat text přeložit do jiného jazyka a v textu vyhledávat, v prezentacích je možné prezentaci otevřít v režimu celé obrazovky a zobrazit vložené komentáře či poznámky.

Podle formátu zobrazeného souboru se tak mění obsah menu, zobrazených tlačítek a také barevný vzhled okna. 

Podporované formáty souborů

V aplikacích Office Online lze otevřít pouze podporované formáty kancelářských dokumentů. Pro otevření souborů ostatních formátů se použije buď váš internetový prohlížeč, případně další programy a jejich doplňky, které máte v počítači – např. prohlížeče dnes již běžně umožňují otevírat soubory PDF, TXT či některé audio (MP3) a video (MP4, AVI) soubory.

Podporovány jsou aktuálně následující formáty:

 • DOCX, DOC, DOCM, DOTM, DOTX
 • XLSX, XLSB, XLS, XLSM
 • PPTX, PPSX, PPT, PPS, PPTM, POTM, PPAM, POTX, PPSM
   

Omezení a limity Office Online

Služby Office Online, integrované do schránek Seznam Email, jsou webové aplikace a jako takové mají určitá funkční omezení. Nelze je tedy považovat za plnohodnotnou náhradu kancelářských programů, instalovaných na PC. Výčet aktuálních funkčních omezení je uveden níže:

 • Zobrazené soubory není možné editovat. Jedná se o náhledy souborů, přiložených k e-mailové zprávě. V dokumentech tak nelze upravit, smazat ani připsat text, změnit parametry tabulek nebo grafů ani upravit zobrazené prezentace a jejich komentáře.
 • Složité funkce v souborech mohou být neaktivní nebo se nemusí soubor zobrazit. Webové rozhraní nemusí správně zpracovat složitější funkce, vložené do souborů, jako jsou např. makra, složité výpočty, rozsáhlé tabulky a vložené prvky.
 • Webové aplikace nemusí zpracovat multimediální obsah v souborech. Webová aplikace zpravidla neumí přehrávat zvuky a videa ve Word dokumentech, Excel tabulkách a PowerPoint prezentacích. Pro zobrazení multimediálního obsahu souboru je tak nutné jej stáhnout a spustit v některém z programů instalovaných na PC. To, že je v souboru zvuk či video, které nelze zobrazit či přehrát, se dozvíte dle upozornění v horním rohu náhledu. Mezi důvody, proč zvuk či video nemohlo být přehráno, patří:
  • nepodporovaný a neznámý formát takového souboru,
  • příliš velká velikost multimediálního souboru, vloženého do dokumentu či prezentace.

 

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás