O poštovních programech

Co jsou to poštovní programy?

Poštovní programy slouží k odesílání a přijímání pošty. Jejich hlavní výhodou je, že uživateli poskytují možnost pracovat se staženými e-mailovými zprávami bez aktuálního připojení k internetu. Poštovní program vyžaduje připojení k internetu pouze ve chvíli přijímání a odesílání zpráv, při čtení a psaní zpráv se bez připojení obejdete. Tyto programy jsou tedy vhodné například ve chvílích, kdy nemáte přístup k internetovému připojení, např, během cest či na dovolené.
 

Jaký poštovní program používat?

Poštovních programů je velké množství. Mezi nejpoužívanější poštovní programy se řadí např. Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird. Použít lze ovšem jakýkoliv aktuální poštovní program, který podporuje protokoly SMTP a POP3 nebo IMAP.

Zastaralé poštovní programy již nepodporují potřebné bezpečnostní prvky. Podrobnější informace naleznete v článku Poštovní klient se nepřipojí pomocí SSL/TLS.

V naší nápovědě naleznete podrobné návody, jak nastavit ty nejčastější poštovní programy.
 

Co znamená POP3, IMAP a SMTP?

POP3, IMAP a SMTP jsou zkratky protokolů, také známých jako servery příchozí a odchozí pošty. Pokud váš poštovní program podporuje tyto protokoly, můžete jej využít ke stahování a odesílání zpráv.

POP3 nebo IMAP?

IMAP synchronizuje celou schránku, včetně všech složek (doručenou i odeslanou poštu). Je u něj omezena práce se zprávami offline (bez internetu v klientovi uvidíte jen základní informace o zprávách, pro zobrazení celého obsahu a příloh je zpravidla potřeba být online). Cokoliv pak provedete v poštovním klientovi se promítne i ve webovém rozhraní Email.cz.
 

POP3 stahuje poštu pro offline čtení, i bez připojení k internetu stažené zprávy můžete číst. Lze ovšem stahovat pouze složku Doručené (příp. další doručené zprávy nechat stahovat do ní), v klientovi tak přijdete o rozdělení zpráv do složek. Veškeré operace se zprávami jsou lokální (neprojeví se ve webovém rozhraní Email.cz).

Údaje pro nastavení těchto protokolů naleznete v naší nápovědě Nastavení poštovních serverů.

 

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás