O poštovních programech

Poštovní programy slouží k odesílání (SMTP) a stahování pošty (IMAP, POP3). Jejich hlavní výhodou je, že uživateli poskytují možnost pracovat se staženými e-mailovými zprávami bez nutnosti mít neustálé připojení k internetu.

Webové rozhraní e-mailové schránky funguje správně pouze pokud jste po celou dobu online. Bez připojení se vám rozhraní schránky ani nenačte. Poštovní program vyžaduje připojení k internetu pouze ve chvíli stahování a odesílání zpráv. Pro čtení a psaní zpráv, alespoň v omezeném režimu, se bez připojení většinou obejdete. Poštovní programy jsou vhodné pro ty chvíle, kdy máte omezený přístup k internetovému připojení, např. během cest nebo v místech se špatným mobilním signálem.

Jaký poštovní program používat?

Poštovních programů je velké množství. Mezi nejpoužívanější poštovní programy se řadí např. Microsoft Outlook nebo Mozilla Thunderbird. Použít lze ovšem jakýkoliv aktuální poštovní program, který podporuje protokoly SMTP, POP3 nebo IMAP.

Zastaralé poštovní programy již nepodporují potřebné bezpečnostní prvky. Podrobnější informace naleznete v článku Poštovní klient se nepřipojí pomocí SSL/TLS.

Co znamená POP3, IMAP a SMTP?

POP3, IMAP a SMTP jsou zkratky protokolů, také známých jako servery příchozí a odchozí pošty. Pokud váš poštovní program podporuje tyto protokoly, můžete jej využít ke stahování a odesílání zpráv.

POP3 nebo IMAP?

IMAP synchronizuje celou schránku, včetně všech složek (tzn. doručenou, odeslanou poštu, zprávy ve vlastních složkách). Je u něj omezena práce se zprávami offline (bez internetu v klientovi uvidíte jen základní informace o zprávách, pro zobrazení celého obsahu a příloh je zpravidla potřeba být online). Cokoliv pak provedete v poštovním klientovi se promítne na dalších zařízeních synchronizujících přes IMAP i ve webovém rozhraní Email.cz.
 

POP3 stahuje poštu pro offline čtení, tedy po stažení zpráv je můžete číst celé i bez připojení k internetu. Můžete ovšem stahovat pouze složku Doručené (příp. další doručené zprávy nechat stahovat do ní), v klientovi tak přijdete o rozdělení zpráv do složek. Zcela se pak ignoruje odeslaná pošta, která se napříč zařízeními nesynchronizuje, takže odeslané zprávy z jednoho zařízení neuvidíte na jiném. Veškeré operace se zprávami jsou lokální (tzn. neprojeví se ve webovém rozhraní Email.cz).

Údaje pro nastavení těchto protokolů naleznete v naší nápovědě Nastavení poštovních serverů.

Návody pro poštovní programy

Název poštovního programu Návod
Microsoft Outlook 2016
Pošta
Mozilla Thunderbird
Apple Mail


 

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás