Jak vytvořit screenshot

Screenshot je obrázek, který zachycuje aktuální dění na obrazovce. Pokud jej chcete vytvořit, postupujte následovně…
 
Vyberte svůj operační systém:

Windows      -      MacOS


Windows

1. Zachycení screenshotu klávesovou zkratkou

  • Na obrazovce si připravte to, co chcete zachytit. Na snímku obrazovky bude přesně to, co vidíte na monitoru, takže objekt zájmu musí být v popředí.
  • Stiskněte na klávesnici klávesu PrintScreen (Prt Sc nebo Prt Scr). Jste-li na notebooku, může být nutné stisknout kombinaci kláves Fn+Prt Scr. Tato kombinace vyfotí, co máte momentálně na obrazovce a uloží do paměti (tzv. schránky).
 
 

Takto zachycený obrázek můžete rovnou vložit klávesovou zkratkou Ctrl+V do programů a webových stránek, v některých prohlížečích i rovnou do rozepsaného e-mailu.

Tip: Máte-li obrázek zkopírován do schránky, můžete jej vložit do služby CTRLV.cz, která vám okamžitě vygeneruje odkaz pro sdílení. Ten stačí poslat příjemci, který se tak rychle dostane k vašemu screenshotu.


2. Vložení do grafického programu a uložení jako obrázek

  • Otevřete si program Malování (Start > Všechny programy > Příslušenství > Malování) 
 
  • Vložte obrázek, který máte uložen ve schránce, do Malování přes tlačítko Úpravy, dále možnost Vložit (případně Domů > Vložit) nebo klávesovou zkratkou Ctrl+V

Překontrolujte, zda je zobrazeno to, co mělo být zachyceno. Pokud ano, postupujte dále. Pokud ne, opakujte celý postup od začátku.

  • Zvolte v horním menu položku Soubor, dále Uložit jako..,
  • Vyberte místo pro uložení obrázku a stiskněte OK.

Nyní máte uložen obrázek v místě, které jste vybrali a je možné s ním pracovat podle potřeby. Například jej poslat e-mailem jako přílohu.

MacOS

Zachycení screenshotu a uložení jako obrázek

  • Stiskněte najednou klávesovou zkratku Shift+cmd+3 pro zachycení snímku celé obrazovky
  • Screenshot se zároveň hned uloží na plochu jako PNG obrázek, kde jej najdete a můžete dále sdílet

 
  • Tip: Použít můžete také zkraky Shift+cmd+5 pro výběr režimu snímku obrazovky (celá plocha, vybrané okno, vybraná část a dalších voleb) nebo Shift+cmd+4 pro zachycení vybrané části plochy. Použijete-li tyto zkratky při držení Ctrl, screenshot se neuloží do souboru na plochu, ale do schránky pro přímé vložení (cmd+V) do další aplikace. Podívejte se na přehled všech zkratek pro MacOS.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás