Bezpečnostní a reportovací nástroje DKIM, SPF a DMARC

Validační technologie pro elektronickou poštu jsou dnes neodmyslitelnou součástí systémů pro ochranu proti spamu a phishingu. Dávají odesílatelům zpráv nástroje, jak „podepsat“ zprávy, aby je příjemce lépe odlišil od spamu. Pro provozovatele e-mailových služeb, včetně Seznamu, jde pak o účinné složky antispamového řešení.

DKIM

DKIM nebo-li DomainKeys Identified Mail je metoda ověření, zda nebyla zpráva při cestě mezi odesílatelem a příjemcem pozměněna. V případě, že je DKIM podpis ověřen jako validní, zároveň indikuje, že byla zpráva skutečně odeslána někým, kdo má oprávnění doménu, uvedenou v DKIM podpisu, používat. Podrobnosti i RFC k DKIM lze nalézt např. na stránce DKIM.org.
 
Pro informace o tom, jak funguje DKIM na Seznamu, pokračujte do Email Profi > DKIM


SPF

SPF nebo-li Sender Policy Framework je způsob, jak definovat, které servery mohou odesílat e-mailové zprávy z vaší domény. To se hodí, pokud potřebujete zajistit, aby se nikdo nepokusil zasílat e-mailové zprávy za vás. Rozhodnete-li se využít SPF a vytvořit na doméně tento záznam, měli byste do SPF záznamu zahrnout všechny servery, které z vaší domény odesílají elektronickou poštu.
 
Další informace o tom, jak SPF funguje a jak nastavit SPF pro Seznam, najdete v Email Profi > SPF


DMARC

Mechanismus DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance) slouží k validaci e-mailových zpráv, k čemuž využívá kombinaci již existujících principů SPF a DKIM. Umožňuje majiteli domény zabezpečit elektronickou komunikaci tím, že pomůže lépe zachytávat nevyžádanou poštu zneužívající jeho doménu. Aktivovat lze také zasílání reportů o odesílaných zprávách a chování příjemců. Díky těmto možnostem může správce domény kontrolovat, kdo využívá doménu k odesílání zpráv, kolik zpráv odchází a kam a jak jsou zprávy vyhodnocovány na straně příjemců.
 
Podrobné informace o tom, jak nastavit DMARC, jsme rozepsali v článku Email Profi > DMARC



Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás