Časté dotazy ke Dvoufázovému ověření

 

Co je to „Dvoufázové ověření“?

Jedná se o další možnost zabezpečení vašeho účtu, kterou Seznam.cz svým uživatelům nabízí. Po nastavení přihlašování pomocí dvoufázového ověření je každé přihlášení nutné povolit na některém z ověřovacích zařízení.
Budete tak informováni např. v případě, kdy někdo uhodne vaše přístupové heslo a pokusí se přihlásit k vašemu účtu. Přihlášení budete moci povolit nebo zakázat.
 

Musím si dvoufázové ověření zapínat? Nestojím o to.

Nemusíte. Zabezpečení pomocí funkce Dvoufázového ověření je zcela dobrovolné a je pouze na vás, zda se pro tuto možnost rozhodnete, nebo se budete raději přihlašovat tak, jako doposud.  
 

Nechci vám svěřit své telefonní číslo!

Bez ověření platného telefonního čísla není možné zabezpečení dvoufázovým ověřením nastavit.
Ověřené telefonní číslo slouží jako záchranné pro případ, že se chcete pomocí dvoufázového ověření přihlásit k účtu,
ale nemáte zrovna přístup k žádnému z ověřovacích zařízení.

Ověřené telefonní číslo lze také využít pro jednodušší získání zapomenutého hesla.  
 

Jak si zabezpečení dvoufázovým ověřením nastavím?

Postup pro nastavení naleznete v nápovědě Zapnutí dvoufázového ověření.

Nezapomeňte však, že pro zapnutí a používání tohoto zabezpečení je nutné nainstalovat a využívat
Seznam prohlížeč pro počítače nebo mobilní aplikaci Seznam.cz. Bez nich to nepůjde.

A pokud používáte poštovní programy či aplikace (Outlook, Thunderbird apod.), je třeba si ještě nastavit nové heslo pro poštovní protokoly IMAP/POP3 a SMTP.
 

Jaký je rozdíl mezi „ověřovacím zařízením“ a „důvěryhodným prohlížečem“?

Ověřovací zařízení je takový Seznam.cz prohlížeč nebo aplikace, na kterých se vám bude zobrazovat upozornění na přihlášení a na kterých budete moci přihlášení povolit nebo zamítnout.

Důvěryhodný prohlížeč je ten, ve kterém se přihlásíte a po ověření přihlášení zvolíte, že se již budete moci v tomto prohlížeči přihlašovat bez dalšího ověřování.  
 

Jak nastavit Internet Explorer nebo Microsoft Edge jako důvěryhodný prohlížeč?

Bohužel to možné není. Internet Explorer ani Microsoft Edge nepodporují potřebné technologie. U těchto prohlížečů bude vždy nutné přihlášení potvrdit v některém z ověřovacích zařízení. Výjimku prozatím tvoří pouze Microsoft Edge aplikace pro systémy Android, tento prohlížeč jako důvěryhodný nastavit lze.

Se stejným chováním se setkáte také u všech prohlížečů na zastaralých a neaktuálních systémech Windows Phone a Windows 10 Mobile. Na těchto mobilních systémech žádný z prohlížečů nepůjde jako důvěryhodný nastavit.  
 

Nemám u sebe ověřovací zařízení, co teď?

Pokud se snažíte přihlásit, ale nemáte po ruce žádné z nastavených ověřovacích zařízení, můžete si pro dokončení přihlášení nechat zaslat SMS kód na vaše ověřené telefonní číslo.  
 

Nemám u sebe ověřovací zařízení ani ověřený telefon, co teď?

Pokud se snažíte přihlásit, ale nemáte po ruce ani žádné ověřovací zařízení ani telefon, jehož telefonní číslo máte nastavené jako ověřené, bohužel se nepřihlásíte a musíte počkat, až k vašemu telefonu nebo nějakému z ověřovacích zařízení znovu získáte přístup. Bez nich to nepůjde.

Právě z tohoto důvodu doporučujeme si nastavit více než pouze jedno ověřovací zařízení.  
 

Ztratil jsem nadobro přístup k ověřovacím zařízením i ověřenému telefonu :'(

V takovém případě je nám velice líto, ale ke svému účtu se již nebudete moci nijak přihlásit.
Právě i z tohoto důvodu doporučujeme si nastavit více než pouze jedno ověřovací zařízení.  
 

Co se stane, když přeinstaluji nebo smažu nastavené ověřovací zařízení?

Každá instalace Seznam prohlížeče pro počítače nebo mobilní aplikace Seznam.cz má vlastní unikátní číslo, se kterým je právě konkrétní nastavené ověřovací zařízení nedílně spjato. Přeinstalací nebo novou instalací prohlížeče nebo aplikace se toto unikátní číslo automaticky změní a nastavené ověřovací zařízení přestane existovat. Pozor tedy na to!

Právě mj. i z tohoto důvodu doporučujeme si nastavit více než pouze jedno ověřovací zařízení.  
 

Bude mi stačit jen jedno ověřovací zařízení?

Ano, jedno ověřovací zařízení vám pro zabezpečení dvoufázovým ověřením stačit bude. Pokud k takovému ověřovacímu zařízení ale ztratíte přístup, zbude jedinou dostupnou možností pro přihlášení zaslání SMS kódu na vaše ověřené telefonní číslo.

Jak je uvedeno v otázkách a odpovědích výše, je hned několik způsobů, jak si zkomplikovat život a znesnadnit či zcela ztratit možnost se k účtu přihlásit. Vždy tedy raději doporučujeme nastavit si více než pouze jedno ověřovací zařízení.  
 

Jak zcela zruším zabezpečení dvoufázovým ověřením u svého účtu?

Pro zrušení zabezpečení dvoufázovým ověřováním postačí postupně jedno po druhém odebrat všechna nastavená ověřovací zařízení. Poté se již budete moci znovu přihlašovat svým heslem bez nutnosti přihlašování ověřovat.

Nebudete však již také nijak upozorňováni v případě, že někdo uhodl vaše heslo a snaží se s ním k vašemu účtu přihlásit.  

V Seznam prohlížeči se mi nezobrazují upozornění na přihlášení.

Seznam.cz prohlížeč pro počítače má funkci, která mj. může kontrolovat nové e-maily ve schránce, ale zároveň také hlídá notifikace přihlášení k účtu. Pokud jste si tuto funkci v prohlížeči vypnuli, je třeba ji znovu zapnout.
V nastavení prohlížeče hledejte položku Rychlé spouštění.

Pokud se vám upozornění na přihlášení nezobrazuje v Seznam.cz aplikaci, zkontrolujte si v nastavení svého zařízení, že máte notifikace (oznámení) zapnuté.

Případně doporučujeme chvíli vyčkat, oznámení může chvíli trvat, než doputuje na vaše zařízení. Pokud vám oznámení ne a ne dorazit, můžete si jej nechat zaslat znovu - při přihlašování pod odkazem Mám problémy s ověřením zvolte možnost Odeslat znovu.

Dalším doporučením při opakovaném nedoručení upozornění je pokusit se připojit na jiné síti, např. se v mobilním zařízení namísto WiFi sítě připojit k mobilnímu internetu.

Pokud se vám upozornění nezobrazuje automaticky samo, ale vždy až po ručním spuštění aplikace Seznam.cz prohlížeče, bude na vině nastavení telefonu, které aplikaci na pozadí uspává. U každého zařízení může mít takové nastavení různé názvy i různá umístění v menu systému, zkuste tedy hledat např. v nastavení baterie nějaký úsporný režim či optimalizaci výdrže baterie a udělte aplikaci Seznam.cz výjimku. Konkrétní nastavení naleznete v uživatelské příručce pro vaše zařízení.


Nemohu se připojit poštovním programem.

Ano, jedná se o součást zabezpečení v případě, že jste si zapnutli a nastavili dvoufázové ověření. V takovém případě je nutné si ještě pro přístup k účtu pomocí poštovních protokolů IMAP/POP3 a SMTP nastavit vlastní heslo, které bude platné a používané jen pro připojení pomocí poštovních programů.Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás