PETR OTRUBA
17.4.2023 v 14:16
To by mě taky zajímalo, protože nastavení jen na časový interval není vůbec dostačující. A většinou programy používají nějakou kombinaci časového intervalu a odchylky, například ve vzdálenosti. Protože pokud se pohybujete opravdu pomalu, například chůze, tak může být dostačující například i 5 sekund, ale pokud pokud jedete například 50 km/hod, tak už 5 sekund je naprosto nedostatečných. A v tu chvíli pak programy přepínají ukládání záznamu například po 10 metrech. Hodnoty berte jen jako orientační.
Jan Buriánek
23.4.2023 v 15:57
Myslím, že Mapy.cz u stopaře používají vzdálenostní odchylku, rozteč bodů se pohybuje kolem cca 20m, ať jdete/jedete jakkoli rychle.
Jde o to, že to "filtrují", jinak řečeno, nezaznamenávají každou souřadnici, kterou poskytne Google (Google Play Location Services) (jen doplním, že jiný přístup aplikace v mobilech k GPS nemají, než přes tuto službu, která kombinuje i wifi a pod, podle toho, co máte v mobilu obsaženo a nastaveno).
Filtrováním, tedy vlastně průměrováním více dat získají výrazně přesnější souřadnice, a vyhodnotí-li z toho pohyb, zapíšou další bod. Tím také mohou mít funkci pozastavování záznamu, pokud se zastavíte (tento čas pak nezapočítávají do aktivit, máte-li tuto funkci zapnutou).
Možná dnes na moderním telefonu vidíte, že modrý bod krásně kopíruje stopu v zatáčce, když si tak proplouváte na loďce meandry :) Ale nejspíš máte lepší mobil, dnes již s více satelitními systémy. To ovšem nemá každý…
Není to tak dávno, pár let nazpět co byla stopa třeba při pěší chůzi někde v terénu neskutečně rozházená do stran. Prostě aktuální pozice poskytnutá mobilem není úplně přesná, a uživatelsky je lepší trochu vyhlazená/proložená stopa, která přesněji kopíruje cestu, byť je v zatáčkách více hranatá. Alespoň pro drtivou většinu uživatelů.
Mapy.cz jsou pro běžného uživatele, třeba turistu, kterému je zde popisovaný problém šumák, páč vůbec netuší, o čem zde mluvíme. K ničemu to nepotřebuje vědět. Často ani netuší, že nějaký záznam vůbec existuje a k čemu by to mohlo být dobré.
Třeba mě záznam stopařem vyhovuje. A uplatnění je v tom, že podle nahrané stopy mohu třeba trasu jet znovu. Nebo si to vyexportovat a prohlížet, kde jsem byl a kde ne. Na to je záznam stopařem 100% vyhovující.
Takže chcete-li jemnější záznam, musíte sáhnout po nějaké externí navigaci, nebo jiné aplikaci.
Do Mapy.cz to pak můžete importovat.
Ale co mám zkušenosti s gpx soubory (kterými se hodně zabývám) a které exportem obsahují nahrané souřadnice, tak co navigace, to originální stopa :) A rozdíly jsou opravdu velké.
Hrubší záznam v zatáčce, který ale pěkně sedí na cestě/stopě, je lepší, než jemný záznam s rozházením do stran. Je pak i přesnější součet celkové délky stopy.
Pokud chcete "přesný" záznam (a to chcete, když chcete mít pěkně zakulacenou zatáčku), není jiná možnost, než měření opakovat a průměrovat, protože on-line měření jedním průchodem pod satelity je opravdu pokaždé jiné.
Jinak pokud vím, nastavit to u stopaře nelze.