Fórum nápovědy

Seznam

navigace podle vložené trasy gpx?

Pavel Halama

4.9.2020 v 13:11

Dobrý den, mám dotaz na vloženou trasu GPX do aplikace mapy.cz. Jak lze navigovat podle této trasy? Nepovedlo se mě přijít na to jak toto rozchodit...

Jana Helpdesk • Moderátor

9.9.2020 v 13:47

relevantní
Dobrý den,

lituji, podle trasy naimportované z GPX nejde navigovat. Spustit navigaci je možné jen na trase naplánované přímo v Mapy.cz přes záložku Plánování.

Děkuji za pochopení
Pěkný den, Jana

Karel Sybera reagoval na příspěvek od Jana Helpdesk

9.3.2021 v 22:45

Dobrý den, plánujete tuto funkcionalitu zprovoznit? Podle diskusí na internetu to je velmi žádaná funkce, řeší to kde kdo. Navíc jiné aplikace umožňují navigaci podle importované trasy GPX. Podle mě to je velmi užitečná funkce. Sám Mapy.cz používám prakticky každý den, dokoce i jako navigaci v autě, protože hlasové instrukce fungují skvěle.

Jan Kuchař reagoval na příspěvek od Jana Helpdesk

10.3.2021 v 13:16

Také nechápu proč tato funkce v Mapy.cz není když ji v podstatě umí.
Mám vlastní aplikaci která mi prostřednictvím Mapy API vygeneruje URL pro plánování trasy z GPX souboru, kterou si následně uložím do Moje mapy a synchronizuji na mobil
Zde je ukázka takové navigace z GPX
https://mapy.cz/?planovani-trasy&rc=950XxxSk7Hge9hYUJyh54ghQhZfhAIh0ih0chAZgZ4hdCg7ShVLggGh--g3oh16gh8haihKWgiNgq1hM2h69LYguUeorhNMfWzhMkfhjhMIgdLhLqgbCgbXg.HgmifN2hM2ffghORZhgoie5pgT8eVxgWreYoQweS2KeeSMgcxeVxhHvfSAgSaeWDgy0evghD0fFcg9pejcgnQe5ngvperpgtSeoKhFvfOLhMKf-MhOsRwhN8fjdhLkf5X&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&mrp={%22c%22:132}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}&mrp={%22c%22:111}

Pavel Poštulka reagoval na příspěvek od Jana Helpdesk

4.5.2021 v 23:43

Připojuji se. Také silně postrádám možnost navigovat podle import gpx trasy. Jaký je důvod, že to nejde?

Jakub Kencl

6.5.2021 v 11:31

Dobrý den, dovolil bych si využít tohoto dotazu, ať nezakládám další vlákno. Mám přesně opačný problém. Potřeboval bych zobrazit na mapách v telefonu trasu pouze jako čáru bez navigace (viz obr mapa_cara). Používám to na jízdu na kole, kde nepotřebuji navigaci, občas vyjedu z kurzu a zase se na něj za chvíli vrátím, ale nepotřebuji aby něco přepočítával a vracel mě zpět.. V PC zobrazení čáry na napě funguje po přetažení GPX souboru na mapu. Jak tohoto docílím v telefonu. Tam vidím vždy jen naplánovanou trasu (viz obr mapa_navi) Díky Jakub

Jakub Faifer • tým Mapy.cz reagoval na příspěvek od Jakub Kencl

6.5.2021 v 12:22

Jde to udělat tak, že gpx naimportujete na webu, uložíte do Moje mapy a pak zobrazíte na telefonu..

Jakub Kencl reagoval na příspěvek od Jakub Faifer

7.5.2021 v 14:54

Super, díky. Jak jednoduché. jen ještě pro ostatní malou poznámku. GPX se musí opravdu importovat. Při přetažení souboru na mapu to pak uložit nejde... což byl i můj problém. Díky

Ivan Hynek reagoval na příspěvek od Jakub Faifer

13.5.2021 v 11:06

toto také nefunguje, trasu lze pouze zobrazit, prohlížet, ale nejde podle ní navigovat

Prodejgpk 100

5.8.2021 v 15:31

Příspěvek Jana Kuchaře mě inspiroval, ale jelikož nepopsal řešení, tak jsem si říkal že budu pro ostatní sdílnější svojím prasáckým(ano já vím), ale fungujícím řešením.

Prvotní příklad je v dokumentaci k API:
https://api.mapy.cz/view?page=url

Kde je ukázáno, že pro vstup je třeba mít:
1/ Body ve tvaru:
var startCoords = SMap.Coords.fromWGS84(14.4656166, 50.0468796);
var wayPointCoords = SMap.Coords.fromWGS84(14.1852272, 49.9327292);
var destinationCoords = SMap.Coords.fromWGS84(14.1882902, 49.9389166);
2/ Následně dotaz pro URL složit takto:
var smapUrl = new SMap.URL.Route().addStart(startCoords,{type:"bike"}).addWaypoint(wayPointCoords250,{type:"bike"}).addDestination(destinationCoords,{type:"bike"});

Reseni:
1/Takže jsem vzal powershell a našel správný element:
[xml]$xmlElm = Get-Content -Path Cyklotrasa.gpx
$coords = $xmlElm.gpx.trk.trkseg.trkpt | Select lat,lon

2/ Sestavil ve tvaru v jakém bylo třeba (To deleni 10 je tam proto, že seznam hodí error, když je těch bodů hodně a v tomto GPX jich bylo pár tisíc)
foreach($coord in $coords)
{

if ($coord -eq $coords[0])
{
$GPXTypeCoord += "`nvar startCoords = SMap.Coords.fromWGS84("+ $coord.lon+","+$coord.lat+");`n"
$MapyCzCall += '.addStart(startCoords,{type:"bike"})'
continue;
}
if ($coord -eq $coords[-1])
{
$GPXTypeCoord += "var destinationCoords = SMap.Coords.fromWGS84("+ $coord.lon+","+$coord.lat+");`n"
$MapyCzCall += '.addDestination(destinationCoords,{type:"bike"});'
continue;
}
if ($counter % 10 -eq 0)
{

$GPXTypeCoord += "var wayPointCoords$counter = SMap.Coords.fromWGS84("+ $coord.lon+","+$coord.lat+");`n"
$MapyCzCall += '.addWaypoint(wayPointCoords'+ $counter +',{type:"bike"})'
}
$counter++
}


A je to:)

Profiq

27.8.2021 v 20:16

Podle mého úplně základní funkce, která chybí. Mám "cestu" v místa a trasy a mohu na ní pouze koukat, nic víc. K čemu to vlastně je?

Jan Kuchař reagoval na příspěvek od Prodejgpk 100

31.8.2021 v 22:27

Řešení jsem nepopsal jelikož celou přípravu souboru GPX mám v aplikaci kterou jsem napsal ve Visual Foxpro 9, a pomocí API pak aplikace pouze sestaví URL, dle dokumentace k API.
Problém je v tom že GPX soubor může obsahovat tisíce záznamů a pro vytvoření URL pro plánování trasy je bezpečné použít tak max. 100 průjezdních bodů jinak Mapy.cz hlásí chybu. takže je potřeba GPX data vhodně zredukovat.
Druhý problém může být že GPX záznam mohl být pořízen někde mimo cesty (stezky) ale Mapy.cz umí navigovat pouze po cestách (stezkách) které má v mapě

Honza

Jiří Soukup

7.9.2021 v 15:33

Přidávám se že navigace podle GPX by byla užitečná ... minimálně formou sledování nejbližšího bodu trasy, pokud něco takového už není. Ale co by bylo pro plánovač užitečnější je možnost plánovat cestu na kole i mimo známé cesty a to klidně formou vzdušné čáry, protože některé polňačky opravdu v mapách nejsou a i když přejezd mezi polní cestou která v mapách je a mezi další je např. 100m, tak plánovač udělá okru klidně kilometr dlouhý z druhé strany kopce a nevím jak navigaci donutit ať absenci cesty ignoruje. Prostě neznámé cesty bere jako cesta vzdušnou čarou z bodu A do bodu B s nejnižší kvalitou povrchu (chápu že by to kazilo počítání výškových metrů a průměrný čas do cíle) ale věřím že to je řešitelné.

Jaromír Nový reagoval na příspěvek od Jan Kuchař

5.5.2022 v 11:43

Dobrý den, našel jsem Vaši odpověď tady na fóru, nepodělil byste se tu aplikaci? Klidně za nějakou úplatu, protože tahle funkce by byla super!

Jan Buriánek

5.5.2022 v 19:15

Dobrý den,
tato funkčnost by měla být již velmi brzy na mém webu www.gpxmapy.cz
Právě to přidávám do velké aktualizace, jejíž spuštění již očekávám v řádu dnů...

Nahrajete stopu, dáte "redukci dat", vytvoříte tím třeba 30wpt (prostě kolik chcete), nebo je jakkoli naklikáte (na webu to ještě není) a pak bude možnost nejen exportovat, ale i vygenerovat odkaz pro plán v Mapy.cz

Makám na tom.

Jan Kuchař reagoval na příspěvek od Jaromír Nový

5.5.2022 v 19:26

Dobrý den,
pro aktuální verzi mojí desktopové aplikace nemám vytvořenou instalačku ale tuto funkci mám již také, na mém
online GPX editoru na webu http://www.discom.cz/gpxeditor/
GPX soubor přetáhněte na mapu (ten se vykreslí) přepněte se do režimu URL Plánování trasy, tím se zpřístupní tlačítko Generovat URL Plánování, na které klikněte a budete vyzváni k zadání vzdálenosti mezi průjezdními body (výchozí je 1000 m). Maximální počet průjezdních bodů je 100 tak zadejte takovou vzdálenost aby nebyl tento počet překročen. Po potvrzení se otevře nové okno s Mapy.cz a zobrazenou naplánovanou trasou z GPX. Výchozí nastavení je pro pěší, takže pokud potřebujete jiný typ tak přepněte třeba na kolo. Naplánovanou trasu pak můžete libovolně upravovat, uložit do Moje mapy a navigovat podle ní.
Pokud by jste potřeboval další funkce mého GPX editoru tak jsou popsány v nápovědě.

Jan Kuchař

Jan Buriánek

5.5.2022 v 21:26

A vidím, že mě kolega Honza Kuchař předběhl. Pěkné, jednoduché.
No alespoň budou mít uživatelé dokonce na výběr...

Jen přímo Mapy.cz stále nic. Navigace po stopě se zatím nekoná. A vlastní body nejde použít do plánu, ač v diskuzích radí, že ano.
Stejně jako zobrazení všech plánů ve složce místo zobrazení všech aktivit pro přehled.
O možnosti plánovat a mít přitom zobrazenou nějakou stopu (třeba aktivitu) ani nemluvě. Taky to prý jednou bude. Bez časového horizontu.
A propojka vzduchem (offroad) v plánu chybí velmi mnoha lidem, jak se ukazuje z odezvy na mou webovku.
Nezbývá než čekat a zatím to obcházet přes jiné weby, pokud to jde.

Jan Buriánek

9.5.2022 v 0:08

Ahoj všem,
tak už to mám na webu www.gpxmapy.cz taky. V editaci se v "upravit stopu" dá redukce dat, vyberete si kolik bodů má vzniknout (max 125)
a před akceptem to můžete ještě ručně doladit. Nebo po akceptu znovu upravit, jde to všelijak.
Stopu do 125 bodů pak jde v tlačítku export nyní také poslat do Mapy.cz jako plánovací odkaz.

Span 2017 reagoval na příspěvek od Jan Kuchař

17.8.2022 v 12:25

To je pěkné, ale nevím co znamená přepněte se do režimu URL plánování trasy. Kde a jak se do toho režimu přepnu?

Span 2017 reagoval na příspěvek od Jan Buriánek

17.8.2022 v 13:05

"V editaci se v "upravit stopu" dá redukce dat" Co znamená prosím se dá redukce dat. Jakou volbu z menu vyberu. Nešlo by dát nějaký obrázek. Díky.

Jan Buriánek reagoval na příspěvek od Span 2017

17.8.2022 v 15:07

Ahoj všem,
máte gpx soubor se stopou, třeba záznam stopařem a chcete ho pomocí mnoha bodů převést na plán v Mapy.cz, aby šla pustit navigace.
Postup:
0) otevřte web gpxmapy.cz
1) nahrajte soubor gpx na tuto mapu (třeba přetažením souboru na plochu gpxmapy.cz nebo tlačítkem načíst soubory) a klikněte na "editace"
Pokud jste na web nahráli jen jednu stopu, stopa se automaticky vybere k editaci - zčerná, modrá šipka ukazuje začátek
Pokud nahrajete stop více, musíte nejprve v editaci kliknutím stopu vybrat (aby zčernala ta, se kterou chcete pracovat)
2) klikněte na "upravit stopu"
3) v otevřené tabulce klikněte na "odpojit body od stopy / redukce dat"
pokud se vám tabulka zavře, protože třeba pohnete/odzoomujete mapu, abyste viděl celou stopu, nic se neděje, klikněte znovu na "upravit stopu" pro znovuotevření tabulky
4) zvolte si počet bodů, které se Vám zdají optimální (čím delší trasa, tím více...), inhed se to překresluje, co modrý puntík, to pak průjezdní bod v Mapy.cz
5) zavřete tabulku a klikněte "akceptuj změnu"
6) klikněte na "export gpx" a "vytvořit odkaz"
7) klikněte na "body do Mapy.cz jako plán" - otevře se nová karta a na ní Mapy.cz
8) na nové otevřené kartě si změnte parametry trasy na vámi požadované (výchozí je autem)
No a pokud jste v prohlížeči přihlášen do Mapy.cz, můžete trasu třeba uložit a dále libovolně upravovat :)

Přiložené obrázky mají stejné očíslování jako body tohoto postupu :)

Nový dotaz

Přiložené přílohy

    Zbývá 12MB (z 12MB)

    navigace podle vložené trasy gpx?

    Přiložené přílohy

      Zbývá 12MB (z 12MB)