Nejčastější dotazy

Přidání webu

Přihlaste se se svým Seznam účtem na https://reporter.seznam.cz/wm/ a zvolte přidat web. Po vyplnění domény si můžete vybrat ze 2 způsobů verifikace:

  1. Vložení meta-tagu do hlavičky úvodní stránky
  2. Nahrání verifikačního souboru do domovského adresáře domény
    • Soubor, kterým se ověřuje web by měl zůstat ve složce a nemělo by dojít k jeho vymazání. Jednou za čas provádíme pravidelné znovuověření.

Ověření vašeho webu je momentálně možné pouze výše uvedenými způsoby. V případě problému si ověřte, zda nemáte zakázanou indexaci souboru či stránky s meta tagem v rámci robots.txt, .htaccess apod.

TIP

Postup, jak vložit meta-tag u webu ve WordPressu lze nalézt v tomto článku: http://tomaszahalka.cz/pridat-meta-tag-seznam-webmaster-reporter-wordpressu/.

POZOR

Ověření meta tag vloženém pomocí skriptů není podporováno.

Přístup do Webmastera pro další uživatele

Přístup pro další uživatele zřizuje správce. Ten může dalším uživatelům přidat práva pro zápis či čtení. Přidání se vztahuje vždy ke konkrétnímu webu. Po přidání uživatele správcem stačí, když se přidaný uživatel na adrese Webmasteru https://reporter.seznam.cz/wm/ přihlásí. Web už bude mít v rozhraní přidaný.

Změna správce

Stačí se do Webmasteru přihlásit s účtem, který chcete používat jako správcovský, a přidat váš web do rozhraní. Pak znovu provedete ověření pomocí nově vygenerovaného tagu či souboru. Tím k webu přiřadíte nového správce a zároveň znemožníte přístup původnímu správci.

POZOR

Změnou správce nenávratně ztratíte data Webmasteru starší než 2 měsíce.

TIP

Jeden web může mít jen jednoho správce. Pokud chcete přistupovat k jednomu webu z více účtů, přidejte si tam další e-mailové adresy s právy pro zápis.

Chybové stránky a limity jejich zobrazení

Chybová URL pro nás je URL která:

  • má pro robota odepřený přístup – například HTTP stavovým kódem 403.
  • má zakázanou indexaci pomocí robots.txt
    • tento stav nastane ve chvíli, kdy v robots.txt zakážete indexaci URL, která byla do té doby pro robota přístupná
  • směřuje na obsah, který nedokážeme převést na interpretovatelný obsah, například:
    • mp3 soubory,
    • špatný MIME Type v hlavičce,
  • má v době návštěvy robota nedostupný obsah
    • nedostupný server,
    • timeout,
    • HTTP stavový kód 404, 500 aj.

Význam chybových URL a co s nimi

Chybová URL se mohou vyskytovat i ve výsledcích vyhledávání. Je to proto, abychom předešli vypadnutí stránek z výsledků v případě, kdy se jedná o dočasnou chybu (například kvůli nedostupnému serveru v době přístupu robota). Pro URL, u kterých robot zjistí problém, si automaticky naplánuje řadu návštěv. Pokud chyba přetrvává, URL se odeberou z indexu.

Limity zobrazení chybových URL

Pomocí volání API GET /web/documents můžete získat vzorek 1000 stránek, na kterých chybu dostáváme.
Pomocí volání API GET /web/document se můžete doptat na každou jednu URL, kde dostanete i to, co vidíme, když přijde náš robot na tuto konkrétní URL.

TIP

Více informací se můžete dozvědět použitím API. Podrobnější nápověda k API je přímo v rozhraní Webmastera.

Dostupnost dat

Vzhledem k tomu, že Seznam Webmaster je v beta verzi, mohou nastat situace, kdy data nemusí být v určitém období dostupná. V grafu, který vidíte, se to projevuje buď jeho neaktualizací, nebo náhlým poklesem počtu stránek v indexu. Tyto situace nastávají především ve chvíli, kdy procesy pro výpočet URL v naší databázi nedoběhnou korektně do konce. Neznamená to však, že jste přišli o data v našem indexu a že vaše stránky vypadly z vyhledávání. Data pro službu Webmaster pouze nejsou v danou chvíli dostupná.

U nově přidaných webů se data objeví většinou do 24 hodin po přidání.

TIP

Další informace o Webmasterovi lze nalézt v článku: http://blog.bloxxter.cz/seznam-spustil-betu-svych-seznam-webmaster-tools/.

HTTP a HTTPS

Chcete-li přidat a sledovat web pro oba protokoly, pozor na nastavení přesměrování. Pokud máte přesměrovaný veškerý provoz z HTTP na HTTPS a robot bude při pokusu ověření HTTP přesměrován na HTTPS, nepovede se ověřit web na HTTP protokolu. Jedná se o odlišené socketové adresy, proto je potřeba tag nebo soubor pro ověření vygenerovat pro každý protokol zvlášť.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás