3D pohled

3D pohled umožňuje zobrazit libovolné místo na mapě v perspektivě, která je přirozená lidskému prostorovému vnímání. Trojrozměrný pohled umožňuje libovolné otáčení scény do stran nebo pohled z větší či menší výšky nad terénem. Mnohem lépe je tak ilustrován výškový profil krajiny.

V současné době je 3D modelem terénu pokryt celý svět.

Zobrazení 3D mapy

3D mapy jsou dostupné ve třech mapových podkladech, mezi kterými lze při zapnutém 3D pohledu libovolně přecházet pomocí tlačítka "Změnit mapu" v levém horním rohu aplikace.

Letecká mapa 3D

Letecký podklad pro 3D mapy poskytuje přirozený pohled na krajinu. V České republice je navíc obohacen i o 3D modely budov. 

Bližší informace o Letecké mapě » Turistická mapa 3D

Turistická mapa zobrazuje vyznačené turistické trasy, cyklotrasy a zajímavá místa v krajině. Díky trojrozměrnému pohledu získáte lepší představu o výškovém profilu. Hned tak například uvidíte, kudy povede vaše cesta na kole nebo pěšky, a jak moc se našlapete do kopce.

Bližší informace o Turistické mapě »
Zimní mapa 3D

Zimní mapa je podobná mapě turistické, soustředí se ale na zimních scénáře - zobrazuje zimní střediska, vleky, sjezdové tratě a tratě pro běžecké lyžování. Díky 3D pohledu například snadno zjistíte, jak prudká je sjezdovka, na kterou se o dovolené chystáte, nebo jaký profil má vámi naplánovaná běžecká lyžařská trasa.

Bližší informace o Zimní mapě »

Zapnutí 3D režimu

Do 3D pohledu se lze přepnout hned trojím způsobem, po kliknutí se celé zobrazené území v mapě přepne do 3D mapy:

 1. Kliknutím na tlačítko 3D pohled v horní části mapy.

   
 2. Kliknutím na odkaz 3D pohled v detailu bodu v pravém sloupci pod úvodní fotografií.
 3. Kliknutím na možnost 3D pohled v kontextovém menu po kliknutí pravým tlačítkem myši do mapy.
                  

Ovládání 3D režimu

Pohyb v 3D mapě je podobný jako v kterémkoliv jiném mapovém podkladu na Mapy.cz, tedy šipkami na klávesnici nebo posouváním a otáčení myší a zoomováním kolečkem myši. Další možností je využít ovládací prvky na liště ve spodní části okna, které umožňují rotaci scény a sklápění úhlu pohledu.

 


 
 
Umožňuje automatické otáčení scény kolem svislé osy. Střed otáčení je ve středu mapy.

 
Umožňuje ruční otáčení scény proti směru / po směru hodinových ručiček. Střed otáčení je ve středu mapy.

 
Umožňuje změnu úhlu pohledu na scénu, resp. sklopení scény.
Levé tl. - scénu vidíte více shora, jako z letadla
Pravé tl. - scénu vidíte více v pohledu z boku, je plastičtější

 
Poskytuje stručný návod k ovládání 3D mapy pomocí tlačítek myši.


3D technologie

Potíže se zobrazováním 3D

Pro zobrazení 3D mapy je zapotřebí, aby váš prohlížeč podporoval správně zpracovával technologii WebGL. Tato technologie je závislá, jak na podpoře v internetovém prohlížeči, tak i na grafické kartě. Pokud vám tedy 3D pohled nefunguje, můžete zkusit následující:
 
 • Podporuje váš prohlížeč WebGL?
  Zcela určitě nebudou 3D mapy podporovány pro prohlížeč Internet Explorer 10 a nižší, zaručena také není funkčnost v prohlížečích na mobilních zařízeních. Ostatní moderní prohlížeče by již měly technologii WebGL podporovat (detailnější výčet najdete např. na caniuse.com).
   
 • Máte v prohlížeči povoleno WebGL?
  Např. prohlížeč Safari má tuto technologii ve výchozím nastavení vypnutou, ověřte tedy povolení WebGL v nastavení prohlížeče.
   
 • Máte aktuální ovladače ke grafické kartě?
  Protože je 3D zobrazení vytvářeno grafickou kartou, musí si karta s prohlížečem dobře rozumět. Vždy zkuste nainstalovat nejnovější ovladače pro vaši grafickou kartu.


Podrobnější informace a test funkčnosti WebGL najdete v angličtině např. na stránkách get.webgl.org.

 
Mapy.cz pro Android: Funkce Panorama a 3D mapa (pouze letecká) jsou dostupné pouze pro zařízení s operačním systémem Android 5 a vyšší. U zařízení s nižší verzí systému se tlačítka v detailu bodu nezobrazují.Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás