Jak bezpečně prodávat

Kontaktoval vás zájemce ze zahraničí? Buďte obezřetní a nenechte se zlákat, může se jednat o podvodníka.

Jak poznat podvodného zájemce?
 
  • Kontaktuje Vás anglicky nebo velice špatnou češtinou (většinou jde o automaticky přeložený text).
  • Nabízí mnohem vyšší částku, než požadujete, zboží ale musíte zaslat do zahraničí.
  • Platí jedině přes PayPal nebo jiné vám neznámé bankovní či platební služby
  • Pokud s obchodem budete souhlasit, obdržíte e-mail od PayPalu nebo zahraniční banky (Western Union), že platba je připravena k odeslání, ale že pro převod je nutné uvést číslo zásilky. Tak vás přimějí odeslat zboží, aniž byste za něj dostali zaplaceno.
  • Jakmile číslo zásilky odešlete, kontaktuje vás opět banka s tím, že částka, která je pro vás připravena, je nižší, než je minimální částka, kterou banka převádí, a je nutné, abyste rozdíl vyrovnali. Teprve poté vám banka celou částku převede. Pokud byste požadovanou platbu provedli, přijdete nejen o zboží, ale i o své peníze.
  • Po odeslání peněz s vámi přestane komunikovat jak prodejce, tak údajná banka.

Pozor! Pokud v kterékoliv fázi přerušíte kontakt, můžete obdržet zprávu od FBI nebo Scotland Yardu. V této zprávě vyhrožují trestním stíháním, případně dalšími postihy. Jedná se o podvržené zprávy, FBI ani Scotland Yard je nezasílají. Jestliže jste neobdrželi platbu, za odmítnutí obchodu vám žádný postih nehrozí!

Jestliže vás takový zájemce kontaktuje, jeho zprávy ignorujte!
Pokud budete chtít poslat zboží do zahraničí, vždy trvejte na platbě na váš bankovní účet a neodesílejte zboží, dokud nebudete mít domluvenou částku skutečně na účtu!


Pozor! Nemusí platit vždy všechny výše popsané indicie najednou. Kontaktovat vás může i zájemce s perfektní češtinou a vystupováním budící vážný zájem, ale háček se objeví až ke konci uzavíraného obchodu. Buďte obezřetní a opatrní vždy a stále. Jakmile vám na celém obchodě přijde něco zvláštního, neobvyklého a podivného, zvažte, zda chcete možné riziko skutečně podstoupit.
Did you find this article helpful? No

Contact Us