Volba mapy a navigace EN


 

Mapa a navigační panel

Obrazovka je rozdělena na dvě části - mapu a boční navigační panel, ve kterém se zobrazují vyhledávací pole s ovládacími prvky a výsledky vyhledávání s jejich podrobnostmi.

Boční panel je samozřejmě možné skrýt (nebo spíše minimalizovat) a zvětšit tak plochu pro zobrazení samotné mapy. Na předělu mapy a bočního panelu je zobrazeno tlačítko šipky pro zvětšení či zmenšení mapy.
 

Vyhledávací pole

Do vyhledávacího pole lze zadávat různé formy dotazu. Názvy měst, obcí a ulic, adresy, názvy firem či turistických cílů, lze takto vyhledávat také objekty zájmu v určitém zvoleném okolí. Možné je i použití pokročilých operátorů.

Pro započetí hledání vyplňte hledaný termín, stiskněte klávesu Enter či klikněte na tlačítko s ikonkou lupy a nebo si zvolte možnost nabídnutou našeptávačem.

Výsledky vyhledávání smažete pomocí zobrazeného křížku ve vyhledávacím poli.

Bližší informace a popis vyhledávání »
 

Volba mapových podkladů

Změnu zobrazovaného mapového podkladu provedete kliknutím na tlačítko "Změnit mapu". Vpravo se nalézají ještě další tlačítka pro rychlé přepnutí do leteckého mapového podkladu, 3D mapy a Panorama.

V současnosti jsou dostupné tyto mapové poklady a obrazová data:
 


 

Posun a přiblížení mapy

K posunu na mapě lze použít kurzorové šipky na klávesnici. Posouvat mapu je možné i uchycením mapy pomocí levého tlačítka myši a posunutím do požadovaného směru.

K přiblížení mapy slouží tlačítka + a v pravé horní části mapy. Přiblížit mapu lze i za pomocí kláves + a a také pomocí rolovacího kolečka myši.
 

Zaměření aktuální polohy

Kliknutím na ikonku "Moje poloha" vyvoláte dotaz, zda umožníte prohlížeči zjištění vaší přibližné polohy. Tuto funkci obsahují všechny moderní prohlížeče. Povolením zjištění polohy se na mapě zobrazí vaše přibližná pozice.

Funkce Moje poloha zaměřeuje polohu uživatele pomocí veřejně dostupné geolokalizační databáze, která využívá data z prohlížeče, zejména IP adresu a připojené sítě. Přesnost zaměření lze zvětšit zejména přípojením přes wifi nebo bezdrátovou mobilní síť. Při připojení “přes kabel” může být poloha velmi nepřesná (až stovky kilometrů) a není možné ji určit přesněji.
 

Výřez pro přiblížení

Stiskem a držením klávesy Ctrl a současným přidržením levého tlačítka myši můžete táhnutím myši vytvořit výřez mapy pro přiblížení určité zvolené části. Toto je vhodné pro okamžité přiblížení určité části mapy, kdy by postupné přibližování mohlo být pomalejší a zdlouhavější.
 

Měřítko

 

Měřítko je vždy zobrazeno v levém dolním rohu mapy a dynamicky se mění podle aktuální úrovně přiblížení mapy.
 

Plánování trasy

V záložce "Plánování" se nacházejí nástroje pro plánování tras. Plánovat trasy je možné pro automobil, kolo a pěší nebo veřejnou dopravu.

Bližší informace a popis plánovače tras »
 

Batůžek

tato záložka zobrazí Oblíbená a navštívená místa a uložené fotografie a stopy. Uložené prvky si po přihlášení můžete zobrazit na libovolném počítači nebo v mobilní aplikaci.

Bližší informace a popis funkce Batůžek »
 

Tisk, Sdílení, Vlastní body a měření

Kliknutím na "Nástroje", v pravé dolní části mapy, se otevře nové okno s možností tisku - tiskový náhled se otevře do nové stránky a dialogem pro výběr tiskárny. Pro tisk se automaticky připraví celá zobrazená stránka v prohlížeči.

Bližší informace a popis funkce vlastní body a měření»

Bližší informace a popis funkce tisk, uložení a sdílení mapy»
 

Přihlášení

prihlaseni

Tlačítko "Přihlásit se" se nachází ve spodní části pravého panelu.
Pro práci s mapou není přihlášení nutné, ale přináší množství přidaných funkcí, které bez identifikace není možné používat. Jedná se zejména o přidávání vlastních míst do Batůžku, který je poté možné synchronizovat s aplikací Mapy.cz v mobilu. Dále je možné pod svým účtem nahrávat na Mapy.cz fotografie, které pak lze spravovat.

Bližší informace a popis funkce Přihlášení»
 

 

Did you find this article helpful? No

Contact Us