Bezpečné heslo k účtu

Nejdůležitějším prvkem bezpečnosti e-mailové schránky a celého účtu je přístupové heslo. Jeho volba zásadně ovlivní úroveň ochrany dat a celou bezpečnost vaší e-mailové schránky a dalších služeb.

Bezpečná hesla a záchranné údaje pro případ ztráty hesla jsou klíčem k ochraně Seznam účtu a v něm uložených dat. Nezapomínejte, že v e-mailové schránce bývají citlivé informace, doklady, faktury, bankovní údaje a pracovní záležitosti. Kromě toho je e-mailová schránka vstupní branou k vašim ostatním online účtům.

Vedle bezpečného hesla si nezapomeňte nastavit i záchranný telefon a záchrannou e-mailovou adresu pro obnovu hesla. Tyto ověřené kontakty pak pravidelně aktualizujte při každé změně. Díky nim můžete rychle obnovit heslo, pokud jej zapomenete nebo dojde k napadení účtu.

1. Volte hesla, která nikdo neuhodne

Doporučujeme volit taková hesla, která se nedají snadno odvodit z osobních údajů. Je zcela nevhodné volit jako heslo např. křestní jméno či příjmení, kombinace složené z datumů a roků narození, jmen dětí, domácích mazlíčků a dalších reálií, které zná vaše okolí.

Bezpečné heslo by mělo:
  • být minimálně 6 znaků dlouhé,
  • obsahovat písmena i číslice (znaky s diakritikou a znak mezery nejsou podporovány),
  • kombinovat velká a malá písmena,
  • být co nejvíce náhodné a zcela odlišné od uživatelského jména/e-mailové adresy.


Příklad:
Uživatel Josef Jirout má e-mailovou schránku PepaJirout@seznam.cz 

Špatně zvolené heslo v jeho případě: „jirka“, „pepa“ či „jirout“ aj.
Správně zvolené heslo by bylo např: jIRKa81548“ či „j1i2r3k4a“ atd.

 

2. Heslo k e-mailu nepoužívejte nikde jinde

Když už máte své bezpečné heslo, rozhodně není vyhráno.

Kritickou chybou je takové heslo používat na dalších službách, kde se registrujete. Ať už jde o internetové obchody, diskuzní fóra, zpravodajské weby, sociální sítě, blogy, herní platformy a další… Databáze e-mailových adres a hesel, která z takové služby unikne, se brzy pravděpodobně dostane do nesprávných rukou. Útočník může získaná hesla vyzkoušet k přihlášení do e-mailových adres.

V ideálním případě používejte na každé internetové službě, na níž se registrujete, zcela unikátní heslo. Všechna si je pak ukládejte do správce hesel, který je bude při přihlašování automaticky vyplňovat.

Příklad: 
  1. Uživatel PepaJirout@seznam.cz se registroval v obchodě svetova-modni-obuv.cz a použil stejné heslo jako do této e-mailové schránky – jIRKa81548
  2. Obchod svetova-modni-obuv.cz se stal terčem útoku a byla mu ukradena databáze zákazníků, včetně e-mailových adres a hesel.
  3. Útočník prochází ukradenou databázi, vybírá si svůj cíl – PepaJirout@seznam.cz. Ihned vidí, že jde o schránku na Seznamu a zkusí se přihlásit heslem z ukradené databáze obchodu – jIRKa81548
  4. Heslo souhlasí, útočník se dostává do e-mailové schránky uživatele. Zde může ukrást další data nebo přes ni obnovit hesla k dalším online účtům.

3. Zvažte používání důvěryhodného správce hesel

Správci hesel značně zjednodušují pohyb na internetu. Do správce uložíte všechna svá hesla, ten je pak na webových stránkách nebo v aplikacích automaticky vyplňuje. Jelikož hesla nezadáváte ručně, nemusíte si je pamatovat; můžete tak používat pro každou službu unikátní heslo (např. kombinaci náhodných znaků), což je dnes masivně doporučované opatření.

Správci hesel dokáží silná a unikátní hesla generovat a upozorní vás, pokud využíváte stejná hesla na více službách. Kromě toho umí ukládat a vyplňovat bankovní informace, platební karty, adresy a kontakty. Jediné, co si potřebujete pamatovat, je tzv. Master (hlavní) heslo pro přihlášení do samotného správce hesel. Klíčem je nastavit si bezpečné hlavní heslo a vybrat si osvědčeného a důvěryhodného správce hesel. Mezi nejznámější patří aplikace 1Password, LastPass, Bitwarden, Dashlane a další.

Další výhodou správce hesel je, že do něj heslo ukládáte pro konkrétní webovou stránku. Pokud byste tak náhodou otevřeli podvodný odkaz, třeba z došlého e-mailu, na podvržené stránce program heslo nevyplní, protože se její adresa liší od té originální. To může zapůsobit jako výstražné znamení, abyste si adresu zkontrolovali a přesvědčili se, že jste na správné stránce.

Alternativou ke správci hesel je ukládání hesla do internetového prohlížeče. Všechny dnes známé prohlížeče (Seznam.cz, Google Chrome, Microsoft Edge, Mozilla Firefox, Opera aj.) mají funkci pro ukládání hesel za účelem jejich automatického vyplňování.


Did you find this article helpful? No

Contact Us