Řazení výsledků

V oblasti konkurenčních dotazů se často dějí změny v pořadí výsledků, někdy o vysoký počet pozic. Děje se tak mimo jiné proto, že počet vyhledaných stránek je značný a rozdíly v jejich relevanci malé.

Všech nahlášených problémů si vážíme a prověřujeme je. Nechceme však ohledně změn pozic poskytovat konkurenční výhodu, a proto žádné informace o tom, proč se stránky propadly, nebo proč se nezobrazují na požadované pozici, neposkytujeme.

Obecně můžeme říci:

  • Řazení přirozených výsledků vyhledávání je vzhledem k hledanému slovu prováděno fulltextovým robotem automaticky a nelze jej žádným způsobem přímo ovlivnit. Pozici v přirozených výsledcích si není možné žádným způsobem nárokovat nebo zaplatit.
  • Změna pozice stránky (propad ale i postup) ve výsledcích vyhledávání je zcela přirozený jev, děje se denně a může být způsoben mnoha faktory, z nichž některé tvůrce stránky může ovlivnit (tzv. on-page faktory – např. změna textového obsahu stránek), a jiné ne (tzv. offpage faktory – např. zpětné odkazy). Z uvedeného vyplývá, že pozice stránky ve výsledcích se může měnit i v případě, kdy se stránka samotná nezměnila. Krajním příkladem může být také změna (zvýšení optimalizace) všech ostatních konkurenčních stránek, nebo změna algoritmu vyhledávání.

Zlepšení nalezitelnosti stránky je možné dosáhnout tzv. optimalizací.