Nezabezpečené stránky

Co znamená, že stránka není zabezpečená?


Internetové stránky používají pro komunikaci se servery tzv. protokoly. Dnes je standardně využíván protokol HTTPS, který zajišťuje zabezpečenou komunikaci pomocí šifrování. Data, která zadáte do takové stránky, jsou v bezpečí.  
Některé stránky ale využívají starší protokol HTTP, který zašifrovanou komunikaci neumožňuje. Takové stránky jsou pak náchylné na různé útoky. Útočník může například zachytit citlivá data (heslo, číslo platební karty), která do stránky zadáváte, nebo vám může stránku pod rukama upravit tak, aby z vás data vylákal.  
 

Jak poznat nezabezpečenou stránku?


Zabezpečené stránky jsou v Seznam Prohlížeči označené šedým nebo zeleným zámečkem. Pokud zámeček chybí nebo je červený, stránka není zabezpečená a jakákoli data, která přes ni odesíláte nebo získáváte, mohou být zachycena a zneužita útočníky.


 

Jak na nezabezpečené stránce postupovat?


Do nezabezpečených stránek nedoporučujeme zadávat žádné citlivé údaje jako jsou hesla nebo čísla platebních karet, může totiž snadno dojít k jejich zneužití.

Pokud se ocitnete na nezabezpečené stránce, můžete vyzkoušet, zda existuje její zabezpečená varianta, a to tak, že v adresním řádku přepíšete protokol http na https a stisknete enter. Pokud se stránka načte, pokračujte na ní. 
Pokud zabezpečená varianta stránky neexistuje a vy se rozhodnete pokračovat na nezabezpečené a zadat do ní citlivé údaje, pamatujte, že tak činíte na vlastní nebezpečí.
Důrazně doporučujeme nepoužívat pro takové stránky stejná hesla, jaká používáte na jiných stránkách. Útočníci často zkoušejí získaná hesla aplikovat i na službách jako jsou e-mailové schránky, bankovnictví nebo sociální sítě. Pokud používáte na více místech stejné heslo, usnadňujete tak útočníkům získat přístup k vaším citlivým údajům nebo například převzít kontrolu nad vašimi profily a schránkami.
 

Chráníme naše uživatele


Seznam prohlížeč vás upozorní, když se pokusíte zadat heslo do nezabezpečené stránky. V takovém případě doporučujeme postupovat podle rad výše. Jestliže se rozhodnete v zadání hesla pokračovat, můžete pro daný okamžik upozornění ignorovat (na desktopu kliknutím mimo oblast dialogu, čímž se dialog zavře, na mobilních zařízeních volbou Teď ignorovat, nebo vybrat možnost Této stránce důvěřuji. Tuto volbu si prohlížeč zapamatuje a příště už vás na dané stránce na nezabezpečené připojení upozorňovat nebude.Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás