Ptačí pohled

Ptačí pohled umožňuje pohled na krajinu, jak už název napovídá, z "ptačího pohledu". Jedná se o digitální fotografie zemského povrchu pořízené z letadla. Na rozdíl od klasického (kolmého) leteckého snímku, který se pořizuje kamerou natočenou kolmo k zemi, je v případě ptačího pohledu kamera natočená šikmo pod úhlem 45°. Proto se také mluví o šikmých snímcích.Díky naklonění kamer nejsou na snímcích zobrazeny pouze střechy domů. Naopak umožňují pohled na fasády domů a přináší tak unikátní spojení rozhledu po široké oblasti a zároveň pohledu bližšího lidskému vnímání, které přináší ještě lepší orientaci v krajině.

Šikmé snímky jsou pořizovány ve čtyřech směrech odpovídajících světovým stranám. Kliknutím na spodní tlačítka se zahnutými šipkami je možné se podívat na stejný objekt z jiné strany a pohled otáčet doprava a doleva.

Pokud je hledaný objekt pokrytý šikmými snímky, objeví se v kontextovém menu, po kliknutí pravým tlačítkem myši do mapy, zeleným písmem odkaz Ptačí pohled. Kliknutím na něj zobrazíte šikmé snímky z dané lokality. V současné době je šikmými snímky pokryto přes 220 největších obcí v ČR (přibližně 80 % všech obcí nad 6 000 obyvatel).
 

Plánek s lokalitami, kde je dostupný ptačí pohled v České republice:Snímky Ptačího pohledu již mohou být staršího data a v současnosti není plánována jejich aktualizace.
Funkci Ptačího pohledu postupně nahrazuje funkce 3D pohledu.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás