Mapy.cz a COVID-19 / Sdílím polohu

Mapy.cz a COVID-19
 
Podle historie vaší polohy dokážeme vypočítat zvýšenou pravděpodobnost nákazy a upozornit vás notifikací. Díky tomu můžete zahájit preventivní opatření nebo kontaktovat odborníky. Ochráníte sebe, své blízké i okolí.
 

Jak se mohu zapojit?^

Při nové instalaci vám aplikace sama nabídne souhlas se sdílením polohy. Tím je hotovo. Začíná se tvořit historie vaší polohy. Pokud v budoucnu vyhodnotíme zvýšenou pravděpodobnost nákazy, dáme vám vědět.

Postup prvního i opětovného zapnutí můžete vidět v tomto videu.

Zároveň prosíme o spolupráci všechny nemocné. Prosíme o vyplnění informací přímo v mobilní aplikaci nebo na tomto webu.
Děkujeme vám!
 

Nemám aplikaci, kde ji získám?^

Mobilní aplikace Mapy.cz je zdarma ke stažení pro telefony s operačním systémem Android a pro zařízení s operačním systémem iOS.
 

Jak to celé funguje?^

Naše systémy budou zpracovávat data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy dokážeme vypočítat zvýšenou pravděpodobnost nákazy podle toho, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Sběr dat se řídí se stávajícími Podmínkami zpracování dat a můžete jej kdykoliv ukončit. Data budou uchovávána výhradně v Seznamu, vždy jeden kalendářní měsíc zpětně. Starší data z našich serverů mažeme.

Podrobné nastavení sdílení polohy ve vašem zařízení naleznete v nápovědě mobilní aplikace.
 

Musím mít aplikaci stále spuštěnou?^

Pro systém Android: Jakmile povolíte sdílení polohy, aplikaci můžete zavřít. V systémových notifikacích vašeho telefonu uvidíte zprávu “Sdílím polohu” jako tomto obrázku:Pokud tuto zprávu v systémových notifikacích vašeho telefonu nevidíte, polohová data se neodesílají. Odesílání může být blokováno např. úsporným režimem, popřípadě jinými funkcemi, které se liší podle typu vašeho Android zařízení.

Pro systém iOS: Jakmile povolíte sdílení polohy, je navíc potřeba povolit, aby sdílení polohy probíhalo nejen při používání aplikace, ale trvale. Bude potřeba nechat aplikaci spuštěnou. Nemusí být ale v popředí. Přesný postup včetně obrázků naleznete v nápovědě aplikace Mapy.cz.

Pro zařízení Xiaomi, Huawei a Honor:
Na některých zařízeních je třeba pro správný chod aplikace povolit v systémovém nastavení práva pro provoz aplikace na pozadí a přístupu k GPS. Podrobný postup najdete v tomto návodu.
 

Uvidím nemocné lidi na mapě?^

Neuvidíte. Nemůžeme odhalit identitu pozitivně testovaných lidí, ani ukázat jejich aktuální polohu. Systém pracuje na základě historie polohy. Pokud vyhodnotíme, že můžete mít zvýšenou pravděpodobnost nákazy, pošleme vám zprávu. Nemůžeme ukázat aktuální polohu pozitivně testovaných lidí ani odhalit jejich identitu.
 

Kdy mi dáte vědět?^

Pokud vyhodnotíme, že můžete mít zvýšenou pravděpodobnost nákazy, upozorníme vás notifikací. Naše výpočty pracují s historií polohy lidí, kteří byli pozitivně testování na COVID-19.
 

Proč říkáte “zvýšená pravděpodobnost”?^

Protože technologie polohových dat nedokáže spolehlivě určit, zda jste se skutečně setkali s pozitivně testovaným člověkem na takovou vzdálenost a dobu, aby s jistotou došlo k přenosu koronaviru. Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách, v metru atp.

Proto provádíme pravděpodobnostní výpočty, které pracují s historií polohových dat pozitivně testovaných uživatelů.
 

Jak funguje analýza polohových dat?^

Jakmile zapnete funkci sdílení polohy, aplikace zaznamenává historii vaší polohy. 
Mohli jste se setkat s člověkem nakaženým koronavirem, ale ani jeden z vás nevěděl, že jde o rizikový kontakt. 

Později je tomuto člověku diagnostikována nákaza COVID-19. Pokud nemocný bude souhlasit s poskytnutím historie polohy ze svého mobilního zařízení, můžeme s jeho daty zpětně pracovat. 

Na základě jeho historie polohy např. zjistíme, že jste se mohli po dobu 10 minut nacházet na stejném místě. A druhý den znovu po dobu 20 minut. To nemusí znamenat, že máte koronavirus. Podle počtu rizikových kontaktů, doby trvání, vzdálenosti a dalších faktorů vypočítáme, jestli máte zvýšenou pravděpodobnost nákazy a pošleme vám upozornění.
 

Dorazilo mi upozornění, co mám dělat?^

Prosíme, abyste postupovali podle oficiálních pokynů na webu MZČR. Zde jsou umístěny instrukce pro osoby, které mají příznaky onemocnění i pro osoby, které příznaky nemají.
 

Jak se mohu dozvědět kdy a kde proběhlo setkání s nakaženým?^

Takové informace vám nemůžeme poskytnout. Mohlo by dojít k odhalení identity nemocného, který o sobě dobrovolně vyplnil náš formulář pro pozitivně testované. Notifikace slouží jako varování pro vás, nikoliv pro zveřejnění místa pohybu nemocného. Doporučujeme postupovat pouze podle instrukcí na webu MZČR.
 

Jak dlouho budete upozornění zobrazovat?^

Upozornění v aplikaci zůstává po dobu 14 dnů, poté samo zmizí. Pokud v této době zaznamenáme další pravděpodobnost nákazy, upozornění prodloužíme.
 

Odkud čerpáte data o pozitivně testovaných?^

Spustili jsme výzvu pro pozitivně testované, aby s námi spolupracovali přímo. Díky tomu se nemusí data předávat přes různé subjekty a ochranu jejich soukromí si můžeme vzít na starost sami. Nově se mohou nemocní zapojit přímo z mobilní aplikace a není nutné vyplňovat celý formulář.
 

Spolupracujete na projektu se státní správou?^

Na začátku epidemie jsme vyvinuli ucelené řešení a počítali jsme s tím, že ho stát bude využívat při trasování kontaktů. Naším cílem bylo, aby se epidemiologové při trasování kontaktů dotazovali, zda jste uživatelem Mapy.cz. To se ale přes veškerou snahu a podepsanou smlouvu nestalo a v současnosti toto dotazování neprobíhá.

Zároveň se ale na státní orgány nespoléháme a provozujume vlastní řešení pro pozitivně testované, kde s námi spolupracují přímo. Přitom budeme zpětně ověřovat, zda je takové hlášení relevantní.
 

Dáte mi jistotu, že nemám koronavirus?^

Bohužel ne. Celý systém je založen na dobrovolné spolupráci pozitivně testovaných osob a z povahy věci nemůže být stoprocentně spolehlivý. Může ale být užitečným doplněním k ostatním nástrojům.
 

Musím se do aplikace přihlásit svým účtem?^

Nemusíte. Sdílení polohy pro trasování COVID-19 funguje i bez přihlášení v aplikaci.
 

Co se děje s mými daty?^

Vaše soukromí je naší prioritou. Zpracovaná data neobsahují vaše jméno ani telefonní číslo, pouze ID aplikace. Vaše poloha nebude nikde zveřejněna, protože vaše data zásadně s nikým nesdílíme. Data budou uchovávána pouze v Seznamu a to jeden kalendářní měsíc zpětně. Starší data z našich serverů mažeme.

Zároveň je sdílení historie vaší polohy dobrovolné. Data zpracováváme pouze na základě vašeho souhlasu a sběr dat můžete kdykoliv ukončit přímo v aplikaci. Pokud si přesto nepřejete svá data sdílet, používání aplikace se nijak nemění.
 

Bude mi sdílení vybíjet mobil?^

Bohužel se může stát, že se výdrž baterie v důsledku sdílení polohy mírně sníží. V poslední verzi aplikace jsme již vydali opravu, která spotřebu spotřebu baterie snižuje.
 

Čerpá sdílení moje mobilní data?^

Pro odesílání dat o sdílení polohy je třeba mít zapnutá mobilní data nebo jiný způsob internetového připojení (např. Wi-Fi). Aplikace spotřebuje pouze minimální množství dat (cca 200 KB odeslaných dat za den).
 

Kolik lidí svá data sdílí?^

Aktuální číslo uvidíte na tomto počítadle. Věříme, že naše aplikace může být užitečným doplněním ostatních nástrojů.
 

Vypnul jsem sdílení polohy, kde ho znova zapnu?^

Na hlavní obrazovce aplikace najdete tlačítko se třemi čarami. Zobrazí se další menu. Panel vytáhněte prstem nahoru a klikněte na Nastavení. Zde zapněte přepínač “Sdilet polohu”. Děkujeme vám! 

Postup prvního i opětovného zapnutí můžete vidět v tomto videu.
 

Nešíříte tímhle paniku?^

Snažíme se všechna upozornění uchopit co nejcitlivěji. Proto notifikaci zobrazíme pouze uživatelům, u kterých vyhodnotíme, že mohou mít zvýšenou pravděpodobnost nákazy. Zároveň vždy upozorníme, aby postupovali podle aktuálních pokynů MZČR.
 

Proč doporučujete používat také eRoušku?^

Protože nejsme konkurence, ale chceme být užitečným doplněním. Proto je naše aplikace postavená na jiném technologickém základu. Zatímco Mapy.cz mohou poskytnout varování například při pobytu v místech s vysokým rizikem nákazy, eRouška naopak poslouží lépe při setkáních s přenašeči uvnitř uzavřených budov nebo v dopravních prostředcích.
 

Kde získám informace o aktuálním počtu případů COVID-19?^

Aktuální informace o COVID-19 najdete na Seznamu.

Doporučujeme také sledovat oficiální webové stránky Ministerstva Zdravotnictví ČR.
 

Co když už mám koronavirus?^

Prosíme všechny nemocné o spolupráci na tomto webu nebo přímo v mobilní aplikaci. Společně můžeme pomoci podrobnějšímu trasování. Děkujeme vám!
 

 

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás