Mapy.cz a COVID-19 / Sdílím polohu

Mapy.cz a COVID-19
 

Pomozte nám zastavit šíření koronaviru. 


Stačí zapnout sdílení polohy v aplikaci Mapy.cz. Na základě historie vaší polohy dokážeme vypočítat zvýšenou pravděpodobnost nákazy a upozornit vás notifikací.
Díky tomu, že se dozvíte o možném riziku nákazy, můžete zahájit preventivní opatření nebo kontaktovat odborníky.
Zapněte si sdílení polohy co nejdříve. Společně snížíme riziko přenosu koronaviru.
 

Jak se mohu zapojit?^

Stačí aktualizovat mobilní aplikaci Mapy.cz. Po spuštění vám aplikace sama nabídne souhlas se sdílením polohy. Tím je hotovo. Začíná se tvořit historie vaší polohy.
Pokud v budoucnu vyhodnotíme zvýšenou pravděpodobnost nákazy, můžeme vám dát vědět notifikací. Přesto ale doporučujeme dodržovat bezpečnostní opatření pro minimalizování rizika nákazy. Děkujeme vám!

Zároveň prosíme o spolupráci všechny nemocné. Prosíme o vyplnění informací na tomto webu. Společně můžeme zastavit přenos koronaviru. Děkujeme vám!
 

Nemám aplikaci, kde ji získám?^

Mobilní aplikace Mapy.cz je zdarma ke stažení pro telefony s operačním systémem Android a pro zařízení s operačním systémem iOS

Jedná se o verzi označenou 6.19.3 pro Android 5 a vyšší. Verze pro iOS 11 a novější je označená jako 5.4.3.
 

Jak to celé funguje?^

Naše systémy budou zpracovávat data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy dokážeme vypočítat zvýšenou pravděpodobnost nákazy podle toho, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Sběr dat se řídí se stávajícími Podmínkami zpracování dat  a můžete jej kdykoliv ukončit. Data budou uchována pouze v Seznamu a to jeden kalendářní měsíc zpětně. Starší data z našich serverů mažeme.

Podrobné nastavení sdílení polohy ve vašem zařízení naleznete v nápovědě mobilní aplikace.
 

Musím mít aplikaci stále spuštěnou?^

Pro systém Android: Jakmile povolíte sdílení polohy, aplikaci můžete zavřít. V systémových notifikacích vašeho telefonu uvidíte zprávu “Sdílím polohu” jako tomto obrázku:Pokud tuto zprávu v systémových notifikacích vašeho telefonu nevidíte, polohová data se neodesílají. Odesílání může být blokováno např. úsporným režimem, popřípadě jinými funkcemi, které se liší podle typu vašeho Android zařízení.

Pro systém iOS: Jakmile povolíte sdílení polohy, je navíc potřeba povolit, aby sdílení polohy probíhalo nejen při používání aplikace, ale trvale. Bude potřeba nechat aplikaci spuštěnou. Nemusí být ale v popředí. Přesný postup včetně obrázků naleznete v nápovědě aplikace Mapy.cz.

Pro zařízení Xiaomi, Huawei a Honor:
Na některých zařízeních je třeba pro správný chod aplikace povolit v systémovém nastavení práva pro provoz aplikace na pozadí a přístupu k GPS. Podrobný postup najdete v tomto návodu.
 

Uvidím nemocné lidi na mapě?^

Neuvidíte. Nemůžeme odhalit identitu pozitivně testovaných lidí, ani ukázat jejich aktuální polohu. Systém pracuje na základě historie polohy. Pokud vyhodnotíme, že můžete mít zvýšenou pravděpodobnost nákazy, pošleme vám zprávu. Nemůžeme ukázat aktuální polohu pozitivně testovaných lidí ani odhalit jejich identitu.
 

Kdy mi dáte vědět?^

Pokud vyhodnotíme, že můžete mít zvýšenou pravděpodobnost nákazy, upozorníme vás notifikací. Naše výpočty pracují s historií polohy lidí, kteří byli pozitivně testování na COVID-19.
 

Proč říkáte “zvýšená pravděpodobnost”?^

Protože technologie polohových dat nedokáže spolehlivě určit, zda jste se skutečně setkali s pozitivně testovaným člověkem na takovou vzdálenost a dobu, aby s jistotou došlo k přenosu koronaviru. Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách, v metru atp.

Proto provádíme pravděpodobnostní výpočty, které pracují s historií polohových dat pozitivně testovaných uživatelů.
 

Jak funguje analýza polohových dat?^

Jakmile zapnete funkci sdílení polohy, aplikace zaznamenává historii vaší polohy. 
Mohli jste se setkat s člověkem nakaženým koronavirem, ale ani jeden z vás nevěděl, že jde o rizikový kontakt. 

Později je tomuto člověku diagnostikována nákaza COVID-19. Pokud nemocný bude souhlasit s poskytnutím historie polohy ze svého mobilního zařízení, můžeme s jeho daty zpětně pracovat. 

Na základě jeho historie polohy např. zjistíme, že jste se mohli po dobu 10 minut nacházet na stejném místě. A druhý den znovu po dobu 20 minut. To nemusí znamenat, že máte koronavirus. Podle počtu rizikových kontaktů, doby trvání, vzdálenosti a dalších faktorů vypočítáme, jestli máte zvýšenou pravděpodobnost nákazy a pošleme vám upozornění.
 

Dorazilo mi upozornění, co mám dělat?^

Prosíme, abyste postupovali podle oficiálních pokynů na webu MZČR. Zde jsou umístěny instrukce pro uživatele aplikace Mapy.cz. Zároveň spolupracujeme s linkou 1212, na kterou se můžete kdykoliv obrátit pro individuální konzultaci vašeho stavu.
 

Jak dlouho budete upozornění zobrazovat?^

K tomu, aby aplikace přestala upozornění zobrazovat, potřebujeme získat další ověřená data. Během dodržování preventivní karantény upozornění v aplikaci zůstává.

Pokud uživatel onemocní a má pozitivní test, hlásí se nám na webu pro nemocné. Po uzdravení může svůj stav ve webovém dotazníku aktualizovat a tím upozornění z aplikace zmizí. 

Pokud uživatel zůstane zdravý a během preventivní karantény se u něj nemoc neobjeví, tento stav může zaznamenat na webu pro nemocné a tím upozornění z aplikace zmizí.
 

Odkud čerpáte data o pozitivně testovaných?^

Spustili jsme výzvu pro pozitivně testované, aby s námi spolupracovali přímo. Díky tomu se nemusí data předávat přes různé subjekty a ochranu jejich soukromí si můžeme vzít na starost sami. Zároveň usilovně pracujeme na získání souhlasů pozitivně testovaných lidí z callcentra Chytré karantény.
 

Spolupracujete na projektu se státní správou?^

Se státem se koordinujeme primárně na platformě iniciativy COVID19 CZ. Pracujeme na možnosti získání polohových dat pozitivně testovaného uživatele na základě jeho souhlasu získaného při tvorbě Vzpomínkové mapy. Aplikace Mapy.cz je součástí tzv. Chytré karantény.

Zároveň se ale na státní orgány nespoléháme a spustili jsme výzvu pro pozitivně testované, aby s námi spolupracovali přímo. Snažíme se je motivovat motivovat k zapojení a sdílení historie polohy. Přitom budeme zpětně ověřovat, zda je takové hlášení relevantní.
 

Dáte mi jistotu, že nemám koronavirus?^

Bohužel ne. Celý systém je založen na dobrovolné spolupráci pozitivně testovaných osob a z povahy věci nemůže být stoprocentně spolehlivý. Může ale být cenným nástrojem v boji se šířením nákazy.
 

Musím se do aplikace přihlásit svým účtem?^

Nemusíte. Sdílení polohy pro trasování COVID-19 funguje i bez přihlášení v aplikaci.
 

Co se děje s mými daty?^

Vaše soukromí je naší prioritou. Zpracovaná data neobsahují vaše jméno ani telefonní číslo, pouze ID aplikace. Vaše poloha nebude nikde zveřejněna, protože vaše data zásadně s nikým nesdílíme. Data budou uchována pouze v Seznamu a to jeden kalendářní měsíc zpětně. Starší data z našich serverů mažeme.

Zároveň je sdílení historie vaší polohy dobrovolné. Data zpracováváme pouze na základě vašeho souhlasu a sběr dat můžete kdykoliv ukončit přímo v aplikaci. Pokud si přesto nepřejete svá data sdílet, používání aplikace se nijak nemění.
 

Bude mi sdílení vybíjet mobil?^

Bohužel se může stát, že se výdrž baterie v důsledku sdílení polohy mírně sníží. Věříme, že možnost chránit vaše blízké a známé za to stojí. Právě pracujeme na další aktualizaci aplikace, která má spotřebu baterie ještě snížit.
 

Čerpá sdílení moje mobilní data?^

Pro odesílání dat o sdílení polohy je třeba mít zapnutá mobilní data nebo jiný způsob internetového připojení (např. Wi-Fi). Aplikace spotřebuje pouze minimální množství dat (cca 200 KB odeslaných dat za den).
 

Kolik lidí svá data sdílí?^

Aktuální číslo uvidíte na tomto počítadle. Věříme, že počet zapojených bude i nadále stoupat a společně pomůžeme zabránit nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice.
 

Nešíříte tímhle paniku?^

Snažíme se všechna upozornění uchopit co nejcitlivěji. Proto notifikaci zobrazíme pouze uživatelům, u kterých vyhodnotíme, že mohou mít zvýšenou pravděpodobnost nákazy. Zároveň vždy upozorníme, aby postupovali podle aktuálních pokynů MZČR nebo linky 1212.
 

Kdo za touto aplikací stojí?^

Nová verze aplikace vznikla během několika málo dní přímo v Seznamu a stále na ní pracují desítky lidí. Veškerá koordinace projektu probíhá na dálku, týmy dodržují preventivní home office.
 

Kde získám informace o aktuálním počtu případů COVID-19?^

Aktuální informace o COVID-19 najdete na Seznamu.

Doporučujeme také sledovat oficiální webové stránky Ministerstva Zdravotnictví ČR.

 

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás