Mapy.cz a COVID-19 / Sdílím polohu

Pomozte nám zastavit šíření koronaviru. 


Stačí zapnout sdílení polohy v aplikaci Mapy.cz. Díky historii vaší polohy vás v budoucnu můžeme upozornit notifikací, pokud vyhodnotíme, že jste mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem.

Zapněte si sdílení polohy co nejdříve. Ochráníte sebe, své blízké i okolí. Společně snížíme riziko přenosu koronaviru.
 

Jak se mohu zapojit?^

Stačí aktualizovat mobilní aplikaci Mapy.cz. Po spuštění vám aplikace sama nabídne souhlas se sdílením polohy. Tím je hotovo. Pokud v budoucnu vyhodnotíme pravděpodobný kontakt, můžeme vám dát vědět notifikací. Přesto ale doporučujeme dodržovat bezpečnostní opatření pro minimalizování rizika nákazy. Děkujeme vám!

Zároveň prosíme o spolupráci všechny nemocné. Prosíme o vyplnění informací na tomto webu. Společně můžeme zastavit přenos koronaviru. Děkujeme vám!
 

Nemám aplikaci, kde ji získám?^

Mobilní aplikace Mapy.cz je zdarma ke stažení pro telefony s operačním systémem Android a pro zařízení s operačním systémem iOS
Jedná se o verzi označenou 6.19.3 pro Android 5 a vyšší. Verze pro iOS 11 a novější je označená jako 5.4.0.
 

Jak to celé funguje?^

Naše systémy budou zpracovávat anonymizovaná data o historii polohy vašeho mobilního zařízení. Díky sdílení polohy můžeme v budoucnu vypočítat, zda jste se po významnou dobu mohli nacházet na stejném místě jako člověk pozitivně testovaný na COVID-19.

Sběr dat se řídí se stávajícími Podmínkami zpracování dat  a můžete jej kdykoliv ukončit. Data budou uchovávána výhradně v Seznamu a po skončení epidemie je z našich serverů smažeme.

Podrobnosti k povolení funkce sdílení polohy v aplikaci Mapy.cz naleznete v nápovědě mobilní aplikace.
 

Uvidím nemocné lidi na mapě?^

Neuvidíte. Nemůžeme odhalit identitu pozitivně testovaných lidí, ani ukázat jejich aktuální polohu. Systém pracuje na základě historie polohy. Pokud vyhodnotíme, že jste se mohli nacházet na stejném místě ve stejný čas, jako pozitivně testovaný člověk, upozorníme vás notifikací. 
 

Kdy mi dáte vědět?^

Pokud vyhodnotíme, že jste se mohli po významnou dobu nacházet v blízkosti člověka, který byl pozitivně testován na COVID-19, můžeme vás upozornit notifikací o pravděpodobném kontaktu.
 

Proč říkáte “pravděpodobný kontakt”?^

Protože technologie mají své limity. Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách, v metru atp. Proto prosíme, abyste sami zvážili, jestli opravdu mohlo ke kontaktu dojít. Pokud ano, doporučíme kontaktovat odborníky a izolovat se.

Bližší informace vám nemůžeme poskytnout, mohli bychom tím ohrozit anonymitu nakažených.
 

Odkud čerpáte data o pozitivně testovaných?^

Usilovně pracujeme na získání dat od všech subjektů, které spolupracují na zastavení epidemie. Zároveň připravujeme výzvu pro pozitivně testované, aby s námi spolupracovali přímo. Díky tomu se nemusí data předávat přes různé subjekty a ochranu jejich soukromí si můžeme vzít na starost sami.
 

Spolupracujete na projektu se státní správou?^

Se státem se koordinujeme primárně na platformě iniciativy COVID19 CZ. Jedná se nám například o možnost získání polohových dat pozitivně testovaného uživatele na základě jeho souhlasu získaného při tvorbě Vzpomínkové mapy.

Zároveň se ale na státní orgány nespoléháme a připravujeme výzvu pro pozitivně testované, aby s námi spolupracovali přímo. Budeme se je snažit motivovat k zapojení a sdílení historie polohy. Přitom budeme zpětně ověřovat, zda je takové hlášení relevantní.
 

Dáte mi jistotu, že nemám koronavirus?^

Bohužel ne. Celý systém je založen na dobrovolné spolupráci pozitivně testovaných osob a z povahy věci nemůže být stoprocentně spolehlivý. Může ale být cenným nástrojem v boji se šířením nákazy.
 

Musím se do aplikace přihlásit svým účtem?^

Nemusíte. Sdílení polohy pro trasování COVID-19 funguje i bez přihlášení v aplikaci.
 

Musím mít aplikaci stále spuštěnou?^

Pro systém Android: Jakmile povolíte sdílení polohy, aplikaci můžete zavřít. 

Pro systém iOS: Jakmile povolíte sdílení polohy, je navíc potřeba povolit, aby sdílení polohy probíhalo nejen při používání aplikace, ale trvale. Bude potřeba nechat aplikaci spuštěnou. Nemusí být ale v popředí. Přesný postup naleznete v nápovědě aplikace Mapy.cz.
 

Co se děje s mými daty?^

Vaše soukromí je naší prioritou. Zpracovaná data neobsahují vaše jméno ani telefonní číslo, a budou uchovávána výhradně v Seznamu. Vaše data zásadně s nikým nesdílíme a po skončení epidemie je z našich serverů smažeme.

Zároveň je sdílení historie vaší polohy dobrovolné. Data zpracováváme pouze na základě vašeho souhlasu a sběr dat můžete kdykoliv ukončit přímo v aplikaci. Pokud si přesto nepřejete svá data sdílet, používání aplikace se nijak nemění.
 

Bude mi to vybíjet mobil?^

Bohužel se může stát, že se výdrž baterie v důsledku sdílení polohy mírně sníží. Věříme, že možnost chránit vaše blízké a známé za to stojí.
 

Čerpá sdílení moje mobilní data?^

Pro odesílání dat o sdílení polohy je třeba mít zapnutá mobilní data nebo jiný způsob internetového připojení (např. Wi-Fi). Aplikace spotřebuje pouze minimální množství dat (cca 200 KB odeslaných dat za den).
 

Kolik lidí svá data sdílí?^

Zatím přibývají každou hodinu tisíce dobrovolníků, kteří dali v aplikaci souhlas se sdílením své polohy. Aktuální číslo uvidíte na tomto počítadle. Věříme, že počet uživatelů bude i nadále stoupat a společně pomůžeme zabránit nekontrolovanému šíření koronaviru v České republice.
 

Nešíříte tímhle paniku?^

Snažíme se všechna upozornění uchopit co nejcitlivěji. Proto notifikaci zobrazíme pouze uživatelům, u kterých vyhodnotíme, že mohli přijít do kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Zároveň vždy upozorníme, abyste na základě údajů v notifikaci sami zvážili, zda opravdu mohlo ke kontaktu dojít.
 

Kdo za touto aplikací stojí?^

Nová verze aplikace vznikla během několika málo dní přímo v Seznamu a stále na ní pracují desítky lidí. Veškerá koordinace projektu probíhá na dálku, týmy dodržují preventivní home office.
 

Kde získám informace o aktuálním počtu případů COVID-19?^

Aktuální informace o COVID-19 najdete na Seznamu.

Doporučujeme také sledovat oficiální webové stránky Ministerstva Zdravotnictví ČR.

 

Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás