Mapy.cz a COVID-19 / Hlásím sebe

Jak mohu pomoci jako nemocný?^

Pomoci můžete i doma u počítače. Prosíme o vyplnění informací na tomto webu. Celý systém je postavený na dobrovolné spolupráci pozitivně testovaných osob. Společně můžeme zastavit přenos koronaviru. Děkujeme vám!
 

Proč mám něco vyplňovat?^

Protože můžete ochránit své okolí a zastavit šíření nákazy. Aplikace Mapy.cz dokáže poslat zprávu lidem, kteří s vámi přišli do kontaktu před potvrzením testů. Upozornění nebude obsahovat vaše jméno ani žádné údaje o čase či místě setkání. Nesmíme ohrozit anonymitu zapojených lidí. 

Díky tomu, že lidé zprávu dostanou, mohou kontaktovat odborníky a výrazně snížit riziko, že sami nákazu rozšíří do svého okolí. Takto můžeme společně zastavit přenos koronaviru.
 

Kolik času mi to zabere?^

Pokud jste uživatelem aplikace Mapy.cz, vše zabere pouze několik minut. Získání historie polohy ze služby Google Maps právě připravujeme, zatím bohužel není možné.
 

Musím splňovat nějaké podmínky?^

Pro automatické trasování je nutné být uživatelem mobilní aplikace Mapy.cz. Systém může fungovat i bez sdílení polohy z dřívějška. Pokud jste se do sdílení polohy v minulosti zapojili, významně to zvýší přesnost trasování.

Ke dnešnímu dni je možné pracovat pouze s uživateli Mapy.cz. Možnost zapojení pro uživatele služby Google Maps právě připravujeme.
 

Co budu potřebovat k vyplnění formuláře?^

Bude vám stačit identifikační kód z aplikace. Díky němu můžeme pracovat s historií vaší polohy a hledat shodu s historií polohy jiných lidí. Identifikační kód najdete v Nastavení aplikace:


 

Rozešlete zprávy z neověřených údajů?^

Každý formulář bude ověřovat proškolený specialista. Než rozešleme jakékoliv varování, chceme mít co nejpřesnější data. Je možné, že některá neověřená data nebudeme moci plně využít. Zároveň ale stále vylepšujeme algoritmus, abychom co nejdříve dokázali informace rozlišovat automatizovaně.
 

Co se bude dít s mými daty, když se zapojím?^

Vaše soukromí je naší prioritou. Veškerá data budou uchovávána výhradně v Seznamu a pouze pro účely automatického trasování. Vaše data zásadně s nikým nesdílíme a po skončení epidemie je z našich serverů smažeme.

V žádném případě nebudeme vaše údaje sdílet s lidmi, kterým pošleme zprávu o možném kontaktu. Vaši historii polohy budeme zpracovávat pouze my, nebude viditelná na žádné mapě ani jinak zveřejněna. 
 

Proč mám vyplnit své jméno?^

Ve formuláři je možné zanechat jméno a kontakt, ale není to povinné pro odeslání dotazníku. Tento kontakt použijeme k ověření, že o vyplnění formuláře víte a nezadal jej někdo jiný. Můžeme vás také poprosit o ověření anamnézy nebo upřesnění údajů o nákaze. Automatické trasování vypočítáváme, i když kontakt nezadáte. Protože ale nemůžeme údaje ověřit, přikládáme jim nižší váhu.
 

Co když mi identifikační kód z aplikace nejde zadat?^

Kód je potřeba zadat ve tvaru, který se skládá z písmen, pomlček a číslic (např. VA-PI-VA-103 nebo jen VA-PI-103). Všechny tyto znaky je třeba zadat do příslušného pole ve webovém formuláři. Pokud některý znak neodpovídá, systém kód nepřijme a zobrazí se vám červené chybové hlášení. 
Každý kód lze použít pouze jednou. Pokud jste již svůj kód použili a potřebujete něco změnit či doplnit, pokračujte na tomto odkaze.
 

Co se děje po odeslání formuláře?^

Odpovědi pečlivě projdou naši specialisté a zavolají vám pro ověření, že jste to opravdu vy. Pokud telefonní číslo nevyplníte, nemůžeme vám zavolat. Než rozešleme varování lidem, kteří s vámi mohli přijít do kontaktu, chceme mít co nejpřesnější data. Je možné, že neověřená data nebudeme moci plně využít.
 

Zatím aplikaci Mapy.cz nepoužívám, mohu začít dnes?^

Pro dokončení formuláře je třeba zadat identifikační kód z aplikace Mapy.cz. Prosíme vás o její instalaci, abyste tento kód získali. Zároveň pracujeme na rozšíření i pro uživatele služby Google Maps.
 

Proč není formulář přímo v aplikaci?^

Celý systém jsme připravili během několika dnů a chceme ho stále vylepšovat na základě vašich podnětů. Z tohoto důvodu jsme zvolili webový formulář, který můžeme kdykoliv vylepšit, aniž by všichni uživatelé museli instalovat nové aktualizace aplikace.
 

Zabezpečíte formulář proti spamu?^

Všechny odpovědi budou ručně ověřeny proškolenými specialisty před tím, než s nimi provedeme jakékoliv výpočty pravděpodobnosti.
 

Nemám k dispozici počítač, co mám dělat?^

Pokud právě čtete tento text na mobilním zařízení, můžete údaje zadat i v mobilní verzi formuláře na tomto odkaze. Pokud nemáte mobilní zařízení, bohužel vás zatím nemůžeme do projektu zapojit. K účasti je nutné použít mobilní aplikaci Mapy.cz.
 

Můj známý má pozitivní test, mohu vyplnit za něj?^

S vyplněním formuláře samozřejmě můžete pomoci, ale pro přesnost polohových dat potřebujeme, aby formulář obsahoval identifikační kód přímo z mobilního zařízení nemocného. Prosíme, neuvádějte do formuláře kód ze zařízení jiného člověka. Polohová data pak budou bezcenná.
 

Kolik nemocných už se zapojilo?^

Naše webová platforma běží teprve několik dní a už v tuto chvíli lze odhadnout, že se během následujících dnů budeme pohybovat ve stovkách nahlášených lidí. 

Zároveň od začátku celého projektu aktivně jednáme prostřednictvím platformy COVID-19 se státními institucemi, abychom mohli sbírat data všech pozitivně diagnostikovaných. Právě teď čekáme na zahájení předávání Mapového ID aplikace (mapyID) pozitivně testovaných z callcentra Chytré karantény.

Spojením tohoto zdroje a našich dat z formuláře můžeme ještě zpřesnit naše výpočty
 

Prosba na závěr^

Prosíme, nevyplňujte formulář v žertu nebo na zkoušku. Všichni si přejeme, aby současná bezpečnostní opatření mohla být co nejdříve ukončena. Záměrným uvedením nepravdivých informací přispějete k prohlubování problému. Můžete také způsobit, že omezené zdroje pomoci nebudou k dispozici těm, kteří je skutečně potřebují.
 

Nejste nemocní?^

Všechny informace, jak se zapojit, najdete na tomto odkaze.


Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás