První pomoc s IPv6

Se spuštěním podpory IPv6 na službách Seznam.cz se pro většinu uživatelů vůbec nic nezmění. To platí jak pro uživatele bez IPv6 konektivity, tak pro uživatele s funkční IPv6 konektivitou. Existuje určitá malá skupina uživatelů, kteří možná zaregistrují např. delší načítání stránek nebo obrázků na IPv6 službách Seznam.cz.

Komu by se případné potíže s IPv6 projevovat NEMĚLY:

  • uživatelům s prohlížečem Mozilla Firefox 10 a novějším
  • uživatelům s prohlížečem Google Chrome 11 a novějším
  • uživatelům s operačním systémem MacOS X 10.7 (Lion) a prohlížečem Apple Safari, Moziila Firefox 10, případně Google Chrome 11
  • uživatelům s iOS 5 (iPhone, iPad) a integrovaným prohlížečem
Pokud budou potíže s IPv6 službami pozorovat uživatelé s výše zmíněnými operačními systémy a prohlížeči, s největší pravděpodobností se nejedná o potíže s IPv6, ale např. chybným nastavením prohlížeče, systému a v něm nainstalovaných programů.

Jak zjistím, že je v mé síti protokol IPv6 podporovaný

Otestovat, zda pozorované potíže souvisí s IPv6, lze na následující stránce:

Pokud testovaci skript na uvedené adrese zjisti, že je špatně nakonfigurovaná síť, je nutné buď opravit konfiguraci sítě (doma), nebo o to požádat svého správce sítě (firmy, organizace).

Dostupné opravy

Oprava pro operační systémy Windows Vista a Windows 7 je dostupná na stránce:

http://support.microsoft.com/kb/929852

Jedná se o opravovací nastroj, nazvaný "Zakázání protokolu IPv6 (Microsoft Fix it 50409)", ktery IPv6 na straně uživatele úplně zakáže. Přímý odkaz na opravovací nástroj je:

http://go.microsoft.com/?linkid=9728869

Nástroj je třeba stáhnout a nainstalovat. Po instalaci je doporučeno provést restart systému a počítače. Poté by se již pozorované potíže neměly projevovat. Nestane-li se tak, opět jde o problém nesouvisející s IPv6.
 

Možnosti řešení

  • Pokud používáte prohlížeč Mozilla Firefox, ověřte, zda používáte verzi 10 a novější, v opačném případě aktualizujte na nejnovější verzi.
  • Pokud z nějakého důvodu není možné aktualizovat prohlížeč Mozilla Firefox a používáte Firefox 7 a vyšší, můžete potíže opravit v konfigurační sekci Firefoxu (dostupné po zadáni "about:config" do adresního řádku). Ručním nastavením hodnoty "network.http.fast-fallback-to-IPv4" na "true". U starších verzí Firefoxu (např. 3.6.x) toto nastavení není dostupné.

  • Pokud používáte prohlížeč Google Chrome, ověřte, zda používáte nejnovější dostupnou verzi.

  • Pokud používáte operační systém Windows a v něm prohlížeče Internet Explorer, Opera nebo Apple Safari a nemáte možnost opravit konfiguraci své počítačové sítě, je posledním možným řešením zakázání podpory IPv6 v systému, jak je uvedeno v části Dostupné opravy.

  • Pokud používáte operační systém Linux, Mac OS X starší než Lion (10.7) nebo jiný výše nezmíněný systém (Solaris, *BSD apod.), je nutné opravit konfiguraci své sítě ručně nebo ve svém systému zakázat IPv6. Nevíte-li si s takovým postupem sami rady,obraťte se prosím na svého správce sítě, případně na technickou podporu výrobce operačního systému.
Pomohl Vám tento článek? Ne