Informace o IPv6

IPv6 (IP verze 6) je internetový protokol, který je nástupcem IPv4 protokolu. Přes IP protokol probíhá veškerá internetová komunikace. Můžeme to například přirovnat k obyčejnému telefonování: V telefonním seznamu si vyberete volat „maminku“ a po vytočení číselného telefonního čísla se provede spojení s Vaší maminkou. V případě IP protokolu je to podobné: Ve vašem prohlížeči zadáte například www.seznam.cz a počítač se spojí s námi přes číselnou IP adresu 77.75.72.3.

Starší protokol IPv4 je tu s námi už více jak 30 let a jeho největší nevýhodou je maximální, a tudíž omezený, počet IP adres, které lze po celém světě přidělit. Začátkem února 2011 došlo k obávanému: poslední IP adresy byly rozděleny mezi kontinenty a začal boj o poslední zbytky IP adres. Nový IPv6 protokol je vytvořen s opravdu velkou rezervou počtu IP adres, a proto by měl přežít několik generací.
Pro porovnání: počet IPv4 adres je něco přes 4 miliardy (232), ale IPv6 adres je 2128, což je pro představu cca 66 triliónů IP adres na každý centimetr čtvereční zemského povrchu včetně oceánů.

Bohužel IPv6 není zpětně kompatibilní s IPv4 a proto nelze jednoduše začít používat nový protokol a na starý zapomenout. Musí se proto zavádět souběžně k IPv4 tak, aby uživatelům fungovalo vše. Existují funkční přechodové služby založené na tunelování spojení z IPv4 na IPv6 a naopak, ovšem nejde si tento stav představit dlouhodobě, protože tunelování s sebou přináší několik zásadních nevýhod – např. vyšší odezvy, netransparentní komunikace, závislost na fungování a politik zprostředkovatele tunelu apod.

Více informací o IPv6:
- Wikipedie
- Velmi zdařilý seriál článků o IPv6 na serveru Lupa.cz
- Kniha Pavla Satrapy „IPv6“ v elektronické formě (PDF, 3MB)
Pomohl Vám tento článek? Ne