5.1.0 Use your own address, please

Chybové hlášení 5.1.0 Use your own address, please se objevuje v poštovním klientovi záhy poté, co z něj zkusíte odeslat zprávu. Značí, že jste se pokusili přes server smtp.seznam.cz odeslat zprávu, která měla v poli Odesílatel adresu, která není pro odesílání tímto poštovním účtem povolena.
 

Jak problém vzniká?

Při nastavování účtu do poštovního programu vyplňujete údaje pro příchozí poštu (POP3, IMAP) i odchozí poštu (SMTP). Když pak z klienta odesíláte poštu, klient se na serveru odchozí pošty musí autorizovat přihlašovacími údaji, které jste mu v části SMTP nastavili. Existuje však možnost se na našem SMTP přihlašovat Seznam účtem, ale odeslat zprávu se zcela jinou adresou v poli Odesílatel. 

Chcete-li tímto způsobem skze naše SMTP servery a svůj účet na Seznamu posílat zprávy i z jiných adres, je nutné tyto adresy nejprve v nastavení e-mailové schránky vyplnit jako tzv. adresy pro odesílání. Pak z nich můžete odesílat i z poštovních klientů.

Pokud ovšem zkusíte z klienta přes smtp.sezam.cz odeslat zprávu, která má v poli Odesílatel jinou adresu než je ta, která se používá pro autorizaci na SMTP serveru, a tato adresa není povolena jako adresa pro odesílání, náš server klientovi vrátí chybu 5.1.0 Use your own address, please.

Příklad: 

Mám e-mailovou schránku vesely.uzivatel@seznam.cz a zcela jinou adresu dalsi.adresa@jinymail.com. Nastavil jsem e-mailovou schránku vesely.uzivatel@seznam.cz do poštovního klienta, tímto učtem a jeho přihlašovacími údaji se autorizuji při odesílání pošty přes smtp.seznam.cz. 
  1. Pokud nyní napíšu zprávu a změním adresu v poli Odesílatel na dalsi.adresa@jinymail.com, tato zpráva nepůjde odeslat přes smtp.seznam.cz prostřednictvím účtu vesely.uzivatel@seznam.cz. Server zahlásí chybu 5.1.0 Use your own address, please.
  2. Pokud adresu dalsi.adresa@jinymail.com nastavím v nastavení e-mailové schránky vesely.uzivatel@seznam.cz na Email.cz jako adresu pro odesílání, zprávu s odesílatelem dalsi.adresa@jinymail.com půjde přes tento účet v pořádku odeslat.