Zadávání dotazů

Rozcestník

Vyhledávání

Vyhledávání je činnost, jejímž cílem je za pomoci správné volby a kombinace klíčových slov najít požadované informace. Fulltextové vyhledávání vyhledává informace v úplných textech dokumentů, které jsou dostupné na internetu (tj. v obsahu webových stránek).

Jako výchozí se zobrazují výsledky vyhledávání ve všech jazycích (volba Vše). Uživatel může cílit vyhledávání na stránky v českém jazyce (výběrem volby Česky).

Zadávání dotazů

Vyhledávat můžete začít po zadání požadovaného slova (slov) do vyhledávacího pole, které se nachází buď na titulní stránce Seznamu, nebo na speciální stránce pro vyhledávání search.seznam.cz. Po odeslání dotazu (kliknutím na tlačítko Vyhledat, případně stisknutím klávesy Enter) se vyhledávání provede a zobrazí se výsledky vyhledávání.

Systém automaticky doplňuje operátory AND a OR, proto je není potřeba zadávat. Zároveň se automaticky určuje blízkost zadaných slov. Pokud chcete dotazy kombinovat či hledat jen v určitých částech stránky, můžete k tomu použít podporované operátory.

Při každém hledání se provede takzvaná lemmatizace. Ta nám umožňuje po zadání dotazu najít jak základní tvar slova, tak všechny ostatní tvary zadaného slova na stránkách (např. auto se rozšíří na autem, aut, auty aj.). Vyhledávání se tak člověku usnadní - do dotazu není potřeba zadávat všechny tvary. Původně zadaný tvar je upřednostněn oproti tvarům automaticky rozšířeným, avšak stránky obsahující odvozené tvary zadaného slova se najdou také.

Ukázka vyhledávacího pole na titulní stránce Seznamu

Vyhledávací pole - homepage

Ukázka vyhledávacího pole na search.seznam.cz

Vyhledávací pole

Zadávání dotazů hlasem

Své dotazy pro hledání můžete zadávat nejenom klávesnicí, ale i hlasem. Hlasové zadávaní je v současnosti dostupné pouze z prohlížeče Google Chrome. Spustíte jej kliknutím na ikonu v hledacím políčku.

Funkce využívá mikrofon ve vašem zařízení. Telefony, tablety a notebooky jej mají ve většině případů integrovaný, u stolního počítače je třeba připojit samostatný mikrofon.

Před prvním použitím je potřeba povolit používání mikrofonu stisknutím tlačítka POVOLIT v dialogovém okénku, které se automaticky zobrazí v prohlížeči.

➥ Chci použít hlasové zadávání dotazů, ale stránka říká:


Hlášení o nedostupném mikrofonu

Toto hlášení se zobrazuje, pokud jste v minulosti v prohlížeči přístup k mikrofonu zakázali. Přístup k mikrofonu můžete zapnout následovným způsobem:

Počítač:

 • Klikněte na ikonu v adresním řádku prohlížeče.
 • Zaškrtněte volbu Vždy povolit na webu search.seznam.cz přístup k mikrofonu.
 • Stiskněte tlačítko Hotovo.
Nyní je již mikrofon připraven na zadávání hlasových příkazů. Spustíte jej kliknutím na ikonu v hledacím políčku.

Mobilní zařízení:

 • Vstupte do voleb prohlížeče (3 tečky v pravém horním rohu).
 • Otevřete Nastavení.
 • Otevřete Nastavení webu.
 • Otevřete Fotoaparát nebo mikrofon.
 • Klikněte na https://search.seznam.cz.
 • Klikněte na VYMAZAT A RESETOVAT.
 • Po aktualizaci stránky budete znovu vyzváni k povolení mikrofonu – klikněte na POVOLIT.

Nyní je již mikrofon připraven na zadávání hlasových příkazů. Spustíte jej kliknutím na ikonu v hledacím políčku.

➥ Co dělat, když se zobrazí zpráva:


Hlášení o neporozumění dotazu

Toto hlášení se může zobrazit ve dvou případech.

 • Ve vašem okolí je příliš hodně hluku, který nám zabraňuje rozpoznat, co nám říkáte. Proto jsme se rozhodli s hledáním počkat a na hluk upozornit.
 • V zadaném příkazu jsme rozpoznali nevhodná slova. Může se to stát, i když jste žádná taková slova nezadali. Jde o ochranné opatření.

Jak tento problém vyřešit? V případě, že jste zadali jen slušné výrazy, můžete zkusit příkaz opakovat hlasem. V opačném případě zadejte váš dotaz pomocí klávesnice.

Našeptávač

Při zadávání dotazu se pod vyhledávacím polem objeví nabídka rozšířených výrazů, tzv. našeptávač. Navrhované výrazy jsou vybírány ze statistik uživatelských dotazů za určité (zpravidla delší) časové období. Do našeptávače se dostanou dotazy, které jsou v daném období nejhledanější. V některých případech jsou nejhledanější dotazy doplněny o návrhy z různých dostupných databází (Firmy.cz, Zboží.cz, …). Do našeptávače je implementováno několik funkcí:

 • korekce chybně napsaných dotazů,
 • zvýraznění části dotazu, která se liší od uživatelem zadané části,
 • levostranné rozšíření dotazů,
 • korektní zobrazení navigačních dotazů,
 • zohlednění diakritiky (pokud uživatel nezadá žádné písmenko s diakritikou, našeptají se dotazy jak s diakritikou, tak bez),
 • našeptávání znaků +, - a &.

Pro lepší orientaci jsou našeptávané dotazy seskupeny podle prvních slov. Neslušné výrazy jsou uměle korigovány, telefonní čísla se nenašeptávají.

Ukázka našeptávače

našeptávač

Související dotazy

Pod výsledky vyhledávání jsou umístěny dotazy nějakým způsobem související s dotazem, který uživatel zadal. Pokud se uživatel dál o téma zajímá, má možnost rozšířit, zpřesnit svůj dotaz prostřednictvím nabídky souvisejících dotazů. V nabídce jsou nejen rozšířené dotazy, ale také dotazy, které s tím původně zadaným syntakticky nesouvisí (tzn. nejsou jeho přímým rozšířením), ale jsou pro daný dotaz smysluplné.

Dotazy se vybírají algoritmicky z různých zdrojů. Do nabídky se mohou dostat dotazy zobecňující, upřesňující i ty, které nabízí alternativy k zadanému dotazu. V případech, kdy mohou související dotazy mít pro uživatele výrazný přínos, je zobrazujeme nad výsledky hledání. Další informace naleznete v článcích Související dotazy a Nové související dotazy na našem blogu.

Ukázka souvisejících dotazů

Související dotazy
Pomohl Vám tento článek? Ne

Kontaktujte nás