Výsledky hledání

Proč se ve výsledcích vyhledávání zobrazuje podstránka mého webu místo hlavní stránky?

Naše algoritmy pravděpodobně vyhodnotili podstránku jako relevantnější na zadaný dotaz. Řazení výsledků vzhledem k dotazu je prováděno automaticky a nelze jej žádným způsobem přímo ovlivňovat. Záměna stránek webu může být způsobena mnoha faktory, mj. změnou textového obsahu stránek, změnou počtu a textu odkazů, které ze stránek směřují a které na ně odkazují, a v neposlední řadě také úpravami řadícího algoritmu, který je neustále ve vývoji.

Můj web se propadnul ve výsledcích vyhledávání. Můžete se na to podívat?

Propad i vzestup ve výsledcích vyhledávání je zcela přirozený jev a může být způsoben mnoha faktory. Některé z nich může tvůrce stránky ovlivnit (on-page faktory), jiné ne (off-page faktory). Pozice stránky se může změnit i v případě, kdy se stránka samotná nezměnila. Na vysoce konkurenční dotazy, jako letenky, bazény, parfémy apod., má mnoho stránek jen malé rozdíly v relevanci. I malé změny algoritmu řazení (které probíhají neustále v rámci zlepšování vyhledávače) pak můžou mít silný vliv na pořadí výsledků.

Moje stránky zmizely z vyhledávání, co s tím?

Jestliže své stránky nemůžete vůbec najít, konzultujte problém nejdříve se správcem svých stránek (webmasterem) a ujistěte se, že na stránkách nepoužíváte obsah, který by bránil jejich indexování. Může jít například o zapomenutý zákaz indexace přes meta tag robots, obsah prezentován v obrázcích místo v HTML textu.

Častým důvodem nežádoucího odstranění stránek z vyhledávání je také delší nedostupnost stránek nebo chybné nastavení webu - v robots.txt je omylem zakázáno stahování stránek, stránky používají přesměrování nebo kanonický link nesprávným způsobem.

Je také možné, že vaše stránky ve vyhledávání jsou, ale propadly se tak hluboko, že je těžší je najít. V neposlední řadě je možné, že váš web byl penalizován kvůli nepovoleným optimalizačním technikám. V zájmu zachování stejných podmínek v konkurenčním prostředí detaily o penalizacích konkrétních webů a stránek neposkytujeme. Informace o zakázaných technikách najdete v sekci čeho se při optimalizaci vyvarovat.

Zaznamenali jsme pokles návštěvnosti webu a propad ve výsledcích vyhledávání. Můžete se na to podívat?

Návštěvnost webu závisí na velkém počtu faktorů a pozice stránky ve vyhledávání je pouze jedním z nich. Není v našich silách tuto složitou otázku zkoumat u konkrétních webů. Obraťte se na správce svých stránek a pokuste se stránky lépe optimalizovat.

Lze si pozici ve výsledcích vyhledávání zaplatit?

Nelze. V hlavní oblasti vyhledávání vždy uvidíte pouze přirozené výsledky. Mezi placené služby, které přímo či nepřímo souvisí s vyhledáváním, patří například www.sklik.cz a www.firmy.cz. Zlepšení pozice stránky ve výsledcích vyhledávání je možné dosáhnout tzv. optimalizací. Pokud chcete své stránky optimalizovat pro náš vyhledávač, čtěte stránky než začnete tvořit web a optimalizace webu.

Dají se ve fulltextu Seznamu najít stránky v angličtině nebo v němčině?

Seznam vyhledává české a cizojazyčné výsledky současně. Dále si můžete zvolit vyhledávání pouze v českých výsledcích.

filtr jazyka

Stránka je na Seznamu k nalezení mezi firmami, ale při hledání v Internetu ne. Můžete to napravit?

Přítomnost stránky v katalogu firem nezaručuje, že stránka bude i v přirozených výsledcích vyhledávání. Přesto se snažíme, aby se všechny stránky z katalogu nacházely i v indexu fulltextového vyhledávače. Pokud chcete stránku přidat dříve, než její přítomnost v katalogu firem zjistí robot, můžete využít přidávacího formuláře.

Můžu změnit titulek a popisek stránky ve výsledcích vyhledávání?

Proces tvorby názvu a popisku stránky je automatický.

Titulek výsledku (modrý) je tvořen z titulku stránky a také z textu stránky.

Úryvek výsledku (černý) je přebírán z textu stránky v okolí nalezeného slova či fráze, a proto se obvykle liší v závislosti na hledaném výrazu.

Zobrazený název a popisek proto může ovlivnit pouze tvůrce této stránky – změnou titulku, resp. textu na stránce. Po úpravě stránek je vhodné URL stránky zadat do přidávacího formuláře - aktualizace popisku se reindexací urychlí.

Co znamená symbol ťapky ve výsledcích vyhledávání?

Symbol ťapky ťapka označuje výsledky z dalších interních služeb Seznamu, které doplňují přirozené výsledky vyhledávání. Podrobnosti čtěte na stránce upoutávky.